Massachusetts

poleć serwis drukuj
Koncert w Bazylice...

Koncert patriotyczno-świąteczny Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” w Webster

12-17-2019

Od 66 lat Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” jest Ambasadorem Polskiej Kultury na świecie. Do tej pory artyści odwiedzili blisko 50 krajów na pięciu kontynentach, dając ponad 8 tys. koncertów dla około 27 mln widzów. Koncert, który odbył się 9 grudnia w Bazylice św. Józefa w Webster, był jednym z 20 występów w ramach amerykańskiego tournée zespołu.

Pierwotna nazwa zespołu to Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Śląsk” i – po „Mazowszu” – był to drugi państwowy zespół o takim charakterze w Polsce. Zespół początkowo prezentował folklor śląski, w szczególności tańce i pieśni odnoszące się do Górnego Śląska, Ziemi Cieszyńskiej i Beskidów. Choć śląskie pieśni i tańce stały się podstawą repertuaru zespołu, to jego oferta artystyczna jest obecnie znacznie szersza. Obecnie „Śląsk”, który tworzy łącznie prawie 300 osób, z czego ponad 100 należy do zespołu artystycznego, który obejmuje chór, balet i orkiestrę, posiada kilkanaście różnorodnych programów prezentujących nie tylko bogaty folklor ziemi, od której zespół przyjął nazwę, ale i folklor większości regionów Polski. Są także tańce narodowe, utwory chóralne i oratoryjne kompozytorów polskich i światowych. Bardzo ważną pozycją w repertuarze „Śląska” jest też muzyka sakralna – od kolęd po pieśni maryjne i patriotyczne, od oratoriów po msze żałobne. W 2007 roku zespół zyskał status narodowej instytucji kultury.

W grudniu okazję, aby na żywo zobaczyć wyjątkowe, bożonarodzeniowo-patriotyczne koncerty, wpisujące się tematyką w obchody 100-lecia niepodległości Polski, miała Polonia amerykańska. W ramach amerykańskiego tournée „Śląska” odbyło się 20 koncertów. Podczas dwuipółtygodniowej trasy artyści odwiedzili stany: Nowy Jork, Connecticut, Massachusetts, New Jersey, Michigan, Wisconsin, Illinois oraz kilka miast w Kanadzie. W poniedziałek, 9 grudnia, Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” wystąpił w Bazylice św. Józefa w Webster. Podczas występu zespół zaprezentował najpiękniejsze kolędy i pastorałki oraz pieśni patriotyczne i ludowe. Koncert zgromadził w świątyni liczną publiczność, która ze wzruszeniem i wielką radością reagowała na kolejne utwory w wykonaniu artystów. Program artystyczny był bardzo dobrze przemyślany i skomponowany, tworząc jedyny w swoim rodzaju patriotyczno-świąteczny całokształt, a niezwykły kunszt członków zespołu w połączeniu ze wspaniałymi melodiami sprawił, że tego wieczoru obecni w Bazylice św. Józefa w Webster mogli poczuć, jakby w pieśniach ofiarowano im kawałek Polski.

Joanna Szybiak


Więcej zdjęć na: www.bialyorzel24.com/fotorelacja/galeria,1197.html

wróć

Fotorelacje

Wizyta prezydenta RP Andrzeja Dudy w Waszyngtonie

Spotkanie Prezydentów Polski i USA w cztery oczy, rozmowy plenarne delegacji obu krajów, wspólne oświadczenie prezydentów – to były główne punkty wizyty Andrzeja Dudy w Białym Domu, która miała miejsce w środę, 24 czerwca. Prezydent Polski spotkał się także z przedstawicielami amerykańskich przedsiębiorców prowadzącymi interesy w Polsce, oddał hołd gen. Kościuszce i uczestniczył w krótkiej ceremonii w ambasadzie RP w Waszyngtonie. Fot. prezydent.pl; Radio Rampa, facebook.com/KlubGPFiladelfia

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Lipiec
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com