Massachusetts

poleć serwis drukuj
Stanisław Ryszard...
Wszyscy odznaczeni...

Docenione zasługi

12-03-2019

Podczas uroczystości w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej odznaczony został kustosz Polskiego Centrum Naukowego w Chicopee Stanisław „Staś” Radosz.

Wręczeniem odznaczeń państwowych, wygłoszonymi referatami oraz recitalem fortepianowym uczczono w nowojorskim Konsulacie Generalnym RP Narodowe Święto Niepodległości. Uroczystość, która odbyła się w środę, 13 listopada, związana była także z przypadającym w tym roku stuleciem nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską i Stanami Zjednoczonymi. Wśród osób, którym wręczono odznaczenia państwowe był Stanisław „Staś” Radosz, kustosz Polskiego Centrum Naukowego w Chicopee, który został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

Święto Niepodległości

Tegoroczną uroczystość związaną z Narodowym Świętem Niepodległości Polski prowadzili konsulowie Kamil Henne i Mateusz Gmura. Na początku zostały odśpiewane hymny państwowe – polski i amerykański – które wykonała sopranistka Małgorzata Kellis. Następnie wygłoszono dwa historyczne przemówienia związane z powrotem Polski na mapę świata po 123 latach niewoli oraz z relacjami pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a naszym krajem. Pierwszą mowę wygłosił konsul Kamil Henne, który mówiąc o polskiej drodze do odzyskania suwerenności utraconej w 1795 roku wspominał m.in. o marszałku Józefie Piłsudskim oraz Ignacym Janie Paderewskim, czyli o ojcach polskiej niepodległości. Zwrócił również uwagę na setną rocznicę ustanowienia stosunków dyplomatycznych między Polską i USA, co nastąpiło już sześć dni po utworzeniu pierwszego rządu przez Ignacego Jana Paderewskiego. Z kolei dr Jacek Czarnecki odczytał referat dotyczący setnej rocznicy nawiązania dyplomatycznych relacji pomiędzy Polską i Stanami Zjednoczonymi. Po zakończeniu wystąpienia dr. Czarneckiego rozpoczęła się ceremonia wręczania odznaczeń państwowych.

Zasłużeni dla Polonii

Podczas tegorocznej uroczystości związanej z Narodowym Świętem Niepodległości w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku zostało odznaczonych siedem osób: Aleksandra Kazimiera Nowak, ks. Andrzej Kurowski, Stanisław „Staś” Radosz, Stanisław Hein, Janusz Stanisław Kudełko, Kazimierz Szmigiel oraz siostra Aniela Gomułka. W imieniu prezydenta Andrzeja Dudy odznaczenia wręczył im konsul Kamil Henne. Wszyscy odznaczeni byli bardzo wzruszeni oraz wdzięczni prezydentowi oraz pracownikom polskiego konsulatu za wyróżnienie, jakie ich spotkało.

Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski otrzymała polonijna artystka Aleksandra Kazimiera Nowak. – Czuję się ogromnie zaszczycona otrzymaniem tego wysokiego odznaczenia państwowego. Nic nie buduje bardziej artysty jak świadomość, że jego twórczość – w moim przypadku malarstwo – została doceniona. Jestem też szczęśliwa, że moje wysiłki podjęte na rzecz propagowania polskiej kultury i sztuki w Stanach Zjednoczonych zostały docenione w mojej ojczyźnie. Muszę tutaj nadmienić, że moje prawie 30-letnie działania na tym polu umożliwiła mi Polska Fundacja Kulturalna w Clark w New Jersey, gdzie nadal prowadzę Galerię Skulskiego – mówiła tuż po otrzymaniu orderu Aleksandra Kazimiera Nowak.

Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej uhonorowano ks. Andrzeja Kurowskiego, proboszcza parafii św. Franciszki de Chantal na Brooklynie. – Nie spodziewałem się, że mogę dostać tak wysokie odznaczenie. Dziękuję wszystkim, którzy pomogli w tej sprawie – powiedział po ceremonii wręczenia orderu kapłan.

Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej otrzymał także Stanisław „Staś” Radosz, kustosz Polskiego Centrum Naukowego w Chicopee, MA. – Jestem mocno wzruszony. Dziękuję moim przyjaciołom za wsparcie – mówił Stanisław Radosz, wyjaśniając, że przyjechali oni z Massachusetts skąd pochodzi, a niektórzy nawet z Chicago, jak jego syn Marek. – Muszę przyznać, że odznaczenie to przynależy nie do mnie, a do moich rodziców, którzy od małego wpajali we mnie miłość i szacunek do Polski, do kultury i historii moich przodków. Urodziłem się w Stanach, jednak zawsze czułem się mocno przywiązany do Polski. Dziś, 13 listopada, kończę 79 lat, więc nie mogę sobie wyobrazić lepszego sposobu na spędzenie tego wieczoru – stwierdził Stanisław Radosz, za co otrzymał gromkie brawa. Odznaczony jest twórcą Muzeum Polskiego w Chicopee w stanie Massachusetts. – Założyłem go 20 lat temu, zaczynając w małym pokoiku na terenie uczelni Elms College. Obecnie mamy 18 pokoi, z których w dziesięciu są galerie – wyjaśniał Stanisław Radosz zachęcając wszystkich do odwiedzenia tego muzeum.

Krzyże dla represjonowanych

Z kolei Krzyż Wolności i Solidarności otrzymali: Stanisław Hein, Janusz Stanisław Kudełko oraz Kazimierz Szmigiel.

Jestem członkiem Solidarności, pracowałem w „Gazecie Rzeszowskiej” w biurze interwencji. Byłem aresztowany 13 grudnia i 4 miesiące spędziłem w kryminale w Załężu koło Rzeszowa – opowiadał o swojej działalności Stanisław Hein, któremu ostatecznie po wielkich trudach udało się wyjechać wraz z rodziną do Stanów Zjednoczonych.

Swoją historię opowiedział także Janusz Stanisław Kudełko. – Pochodzę z Bielska-Białej, gdzie działałem w Solidarności. Byłem jednym z czterech założycieli trzeciego szeregu tzw. podziemia, gdzie działaliśmy prawie dwa lata. Następnie na podstawie listu gończego zostałem aresztowany, a później otrzymałem bilet w jedną stronę, by wraz z rodziną wyjechać z Polski – wspominał Janusz Stanisław Kudełko.

Swoją historię przedstawił również Kazimierz Szmigiel. – Podobnie jak kolega pochodzę z Bielska-Białej, gdzie działałem w Solidarności. Byłem jednym ze współorganizatorów Regionu Podbeskidzie. Muszę powiedzieć, że jedyny polityczny strajk w czasach Solidarności udał się właśnie u nas, na Podbeskidziu w Bielsku-Białej, co było ewenementem na tamte czasy – mówił dumnie.

Ostatnim wręczonym odznaczeniem był Krzyż Zesłańców Sybiru, którym wyróżniono siostrę Anielę Gomułkę. W jej imieniu medal odebrała siostrzenica Teresa Bereznicka. – Moja ciocia Aniela Gomułka miała 13 lat, gdy została wywieziona na Sybir. Cudem to przeżyła, za co jestem bardzo wdzięczna, ponieważ przebywała tam razem z moją mamą – mówiła za wzruszeniem pani Teresa.

Recital fortepianowy

Na zakończenie uroczystości odbył się krótki koncert pianistyczny, który dał Jerzy Stryjniak, profesor New York Conservatory of Music. Muzyk podczas swojego występu zaprezentował trzy kompozycje Fryderyka Chopina: „Etiudę c-moll op. 10 nr 12, zwaną Rewolucyjną”, „Etiudę a-moll op. 25 nr 11” oraz „Poloneza as-dur op. 53, zwanego Heroicznym”. Poza tym zagrał dwa utwory Ignacego Jana Paderewskiego: „Menueta op. 14 nr 1” oraz „Krakowiaka fantastycznego op. 14 nr 6”. Uroczystości towarzyszyła również wystawa prof. Zbigniewa Latały z Politechniki Krakowskiej pt. „Muzyczne Plakaty”. Ekspozycja była poświęcona m.in. Fryderykowi Chopinowi, Ignacemu Janowi Paderewskiemu, Stanisławowi Moniuszce oraz Marii Szymanowskiej.

AD

wróć

Fotorelacje

Wizyta prezydenta RP Andrzeja Dudy w Waszyngtonie

Spotkanie Prezydentów Polski i USA w cztery oczy, rozmowy plenarne delegacji obu krajów, wspólne oświadczenie prezydentów – to były główne punkty wizyty Andrzeja Dudy w Białym Domu, która miała miejsce w środę, 24 czerwca. Prezydent Polski spotkał się także z przedstawicielami amerykańskich przedsiębiorców prowadzącymi interesy w Polsce, oddał hołd gen. Kościuszce i uczestniczył w krótkiej ceremonii w ambasadzie RP w Waszyngtonie. Fot. prezydent.pl; Radio Rampa, facebook.com/KlubGPFiladelfia

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Lipiec
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com