Massachusetts

poleć serwis drukuj
Tegorocznym...

14. Festiwal Krakus w Chicopee

12-02-2019

W niedzielę, 17 listopada, w eleganckiej sali bankietowej Castle of Knights w Chicopee odbyła się 14. edycja dorocznego festiwalu „Krakus”, organizowanego przez Polskie Centrum Naukowe w Chicopee. Goście mogli liczyć na wytworny obiad i rozrywkę w najlepszym wydaniu – w tym loterię i występ Zespołu Pieśni i Tańca „Polanie” z Connecticut, ale głównym punktem programu było wręczenie nagrody Community Service Award, którą w tym roku uhonorowany został Stephen R. Jendrysik.

Stephen R. Jendrysik jest znanym historykiem i dziennikarzem, autorem licznych artykułów i książek, m.in. o polskiej społeczności w Chicopee. Przez wiele lat na różne sposoby rozpowszechniał wiedzę na temat polskich emigrantów w Pioneer Valley oraz promował Polskie Centrum Naukowe w Chicopee jako miejsce, które jest depozytariuszem polskiego dziedzictwa na tym terenie. Nagroda „Zasłużony dla Społeczności” to wyraz docenienia jego wieloletniego zaangażowania w działalność na rzecz polonijnej społeczności, w szczególności promowanie historii polskich imigrantów w zachodnim Massachusetts. Podczas bankietu została przedstawiona jego sylwetka – mówcy podkreślali jego naturalną zdolność do opowieści, a gdy sam nagrodzony zabrał głos, potwierdził, że naprawdę został obdarzony darem słowa.

 To ważna rzecz, aby przyszłe pokolenia były dumne ze swojego dziedzictwa. Jestem dumny, że jestem Amerykaninem polskiego pochodzenia. Jestem dumny ze swoich korzeni – powiedział. – My, Polacy i Amerykanie polskiego pochodzenia, jesteśmy dobrymi obywatelami i kochamy ten kraj, w którym mieszkamy - z jednego prostego powodu: wolność. To wartość, która łączy Polskę i Amerykę. Jesteśmy częścią Ameryki i mamy prawo czuć się dumni – mówił. Opowiedział o pierwszych emigrantach, którzy osiedlali się na tym terenie, o ich oddaniu pracy i chęci zbudowania lepszego życia. Nawiązał też do Polskiego Centrum Naukowego w Chicopee, podkreślając, że to miejsce jest tak wyjątkowe nie tylko poprzez rzeczy, które się w nim znajdują, ale przede wszystkim dzięki ludziom, którzy je tworzą. – Jestem związany z tym miejscem od początku, zawsze starałem się je wspierać, jednak jest tak wielu ludzi, którzy zrobili więcej – choćby Staś Radosz, którego wizja i zaangażowanie uczyniły to miejsce to, czym jest dzisiaj – stwierdził. Stephen Jendrysik podzielił się też z zebranymi kilkoma ciekawymi historiami ze swojego życia i podziękował za zaszczyt, jakim jest dla niego uhonorowanie nagrodą Community Service Award.

opr. JLS


Więcej zdjęć na: www.bialyorzel24.com/fotorelacja/galeria,1188.html

wróć

Fotorelacje

Opłatek Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej w New Jersey

4 grudnia w Cracovia Manor w Wallington, NJ odbyło się przyjęcie opłatkowe dla członków PSFCU ze stanów New Jersey i Pensylwania. Tu także ponad dwieście osób składało sobie życzenia i łamało się tradycyjnym opłatkiem, który poświęcił proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Wallington, ks. Feliks Marciniak. Spotkanie rozpoczęło się od koncertu kolęd w wykonaniu członków Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, którzy przebywają na tournée po Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Fot. PSFCU

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Grudzień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
            01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
12-21-2019
Bożonarodzeniowe karaoke w Polskim Domu Narodowym w Hartford
12-24-2019
Wigilia w Klubie Polonez w Fort Lauderdale
12-31-2019
Zabawa sylwestrowa w Klubie Sobieski w Greenacres
12-31-2019
Sylwester w Orlando
12-31-2019
Sylwester w Klubie Polonez w Fort Lauderdale
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com