Massachusetts

poleć serwis drukuj
Lech Wałęsa mówił w...

Lech Wałęsa na Harvardzie

11-30-2019

Podczas listopadowego pobytu w Stanach Zjednoczonych Lech Wałęsa gościł między innymi na Uniwersytecie Harvarda w Bostonie. Na spotkanie przyszła liczna Polonia. Były prezydent rozprawiał w swoim stylu o historii XX wieku, geopolityce, a także o kondycji współczesnej demokracji. Mówił po polsku, a jego słowa tłumaczono dla obecnych na wykładzie Amerykanów na angielski.

Na początku spotkania 76-letni Wałęsa dziękował za liczne przybycie. Pierwszym tematem jego wystąpienia na Harvardzie była historia XX wieku i okres po przełomowym 1989 roku. – Usunęliśmy wiele podziałów Europy i świata, które hamowały ich rozwój – mówił były prezydent, wyjaśniając, że chodzi oczywiście o podziały z okresu zimnej wojny ze szczelnymi granicami. Dodał, że wtedy nikt nie dawał żadnych szans na obalenie komunizmu, włącznie z wielkimi politykami tamtego okresu.

Epokę wielkich podziałów, wojen, udało się nam wspólnie zakończyć, ale po niej pojawiła się nowa – epoka intelektu, informacji i globalizacji. Wymaga ona innych rozwiązań niż do tej pory bywały. Jestem Państwu w stanie udowodnić, że wszystkie organizacje – od demokracji przez system ekonomiczny – wymagają korekty. Stany Zjednoczone przez wiele lat prowadziły rozwój świata, były imperium dobra, gdziekolwiek były problemy, inne państwa mogły liczyć na Stany, a po drugiej stronie było imperium zła, więc podział był jasny. A kiedy upadło imperium zła, powstało pytanie o rolę Stanów Zjednoczonych... Świat nie może istnieć dobrze i bezpiecznie, jeśli nie ma lidera prowadzącego. Musicie zrobić wszystko, żeby Stany odzyskały przewodzenie światem – mówił Wałęsa.

Były prezydent podzielił się również swoją refleksją na temat Unii Europejskiej.  – Europa zlikwidowała między państwami granice, ale doszła do ściany i oczekuje pomocy od Stanów Zjednoczonych. (…) Jaki ma być fundament tej nowej budowli? Każdy kraj, każde państwo miało swój fundament, swoją historię, nawet swoją religię różną. Nie da się na tych różnicach budować, nie mówiąc już o rozwoju. Drugi problem, na który też spodziewamy się dostać rozwiązanie od Stanów Zjednoczonych, to jaki system ekonomiczny? Na pewno nie komunizm, bo w żadnym państwie się nie sprawdził, ale też nie taki kapitalizm, jaki dziś obowiązuje. (…) Ktoś nazwał tę epokę „wyścigiem szczurów między państwami”. A teraz, kiedy budujemy kontynent, a jutro globalizację, nie jest możliwy taki wyścig szczurów. A więc gospodarka wolnorynkowa, ale nie takie wykonanie kapitalizmu. (…) I dlatego wciąż patrzymy z nadzieją na Stany Zjednoczone, że tutaj wykuje się pomysł na naszą przyszłość – stwierdził.

Lech Wałęsa mówił, że demokracja wymaga korekty. – Mnie uczono, że demokracja jest po stronie większości – kto ma większość, ten wygrywa. A dziś w wielu krajach większość nie chodzi na wybory, więc gdzie jest demokracja? – pytał retorycznie. – Za 20 lat, najwyżej 30, na wybory będą chodzić tylko ci, którzy kandydują – zażartował. Dodał, że rozwiązaniem tego problemu byłoby wprowadzenie głosowania przez internet, a wtedy jego zdaniem frekwencja wyniosłaby 99 procent.

Później przyszła pora na serię pytań od publiczności. Jedno z nich dotyczyło roli Rosji we współczesnym świecie – czy nadal powinna być traktowana jako imperium zła, czy włączona w system bezpieczeństwa?

Musimy dobrze czytać wyzwania chwili – odpowiedział Wałęsa. – Musimy rozumieć Stany Zjednoczone, ale i Rosję i inne kraje. W Rosji nigdy nie było demokracji, zawsze rządy były wrogiem i dlatego trudno się z tego wyleczyć. Rosja jest nam wszystkim potrzebna, to wielki kraj, jest tam cała tablica Mendelejewa. Możemy pomóc Rosji. Bądźmy solidarni w stosunku do Rosji – mówił były prezydent. – W tych różnych republikach jest broń rozłożona, więc nie można pozwolić na rozwalenie Rosji, bo broń dostanie się w nieodpowiednie ręce. Trzyma mocno [Putin], ale trochę reformuje, zobaczcie jak się [Rosja] zmieniła dużo. I drugi Putin: dajcie mi się podnieść, ja odbuduję Związek Radziecki. Pierwszemu Putinowi trzeba pomagać, a na drugiego uważać – stwierdził.

Pod koniec spotkania na Harvardzie były prezydent podał receptę na lepszy świat. – Zburzyć stary niedobry porządek, wyciągnąć wnioski z przeszłości i zacząć budować nowy lepszy ład – powiedział.

opr. bo


Więcej zdjęć na: www.bialyorzel24.com/fotorelacja/galeria,1187.html

wróć

Fotorelacje

Opłatek Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej w New Jersey

4 grudnia w Cracovia Manor w Wallington, NJ odbyło się przyjęcie opłatkowe dla członków PSFCU ze stanów New Jersey i Pensylwania. Tu także ponad dwieście osób składało sobie życzenia i łamało się tradycyjnym opłatkiem, który poświęcił proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Wallington, ks. Feliks Marciniak. Spotkanie rozpoczęło się od koncertu kolęd w wykonaniu członków Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, którzy przebywają na tournée po Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Fot. PSFCU

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Grudzień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
            01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
12-21-2019
Bożonarodzeniowe karaoke w Polskim Domu Narodowym w Hartford
12-24-2019
Wigilia w Klubie Polonez w Fort Lauderdale
12-31-2019
Zabawa sylwestrowa w Klubie Sobieski w Greenacres
12-31-2019
Sylwester w Orlando
12-31-2019
Sylwester w Klubie Polonez w Fort Lauderdale
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com