Massachusetts

poleć serwis drukuj

GLOSSA w Bostonie

12-02-2019

Pierwsi od lewej...
Uczestnicy...
Fot. Małgorzata...
Fot. Małgorzata...
Fot. Małgorzata...
Fot. Małgorzata...

W dniach 18-26 października 2019 roku w sześciu polonijnych szkołach w Nowym Jorku, New Jersey, Connecticut i Massachusetts odbyły się metodyczne szkolenia GLOSSA dla nauczycieli języka polskiego. Inicjatorem i współorganizatorem tej akcji była Centrala Polskich Szkół Dokształcających w Nowym Jorku.

Celem warsztatów było zainspirowanie uczestników do tego, aby lekcje języka polskiego przez nich prowadzone były ciekawe, innowacyjne i skuteczne. Instruktorami zajęć byli wykładowcy Szkoły Języków Obcych GLOSSA z Krakowa – państwo Iwona i Tomasz Stempek, którzy w bardzo ciekawy i skuteczny sposób przekazywali swoją wiedzę, dzieląc się swoim ponaddwudziestoletnim doświadczeniem w nauczaniu języka polskiego ludzi z różnych krajów, w różnym wieku i na różnych poziomach zaawansowania. Doświadczenie w ten sposób zdobyte towarzyszy im również przy tworzeniu nowoczesnych podręczników i rozmaitych materiałów dydaktycznych.

Szkoła Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II w Bostonie była gospodarzem warsztatów dla szkół z Massachusetts i Rhode Island. W warsztatach bostońskich wzięli udział nauczyciele z następujących szkół: Polskiej Szkoły Dokształcającej im. Tadeusza Kościuszki w Salem, MA (4 osoby), Szkoły Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II w Worcester, MA (1 osoba), Szkoły Języka Polskiego im. Janusza Korczaka w Providence, RI (2 osoby), Polskiej Szkoły Sobotniej im. Marii Konopnickiej w Webster, MA (5 osób), Szkoły Języka Polskiego w Monroe, NY (1 osoba) oraz Szkoły Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II w Bostonie (19 osób).

W warsztatach bostońskich uczestniczyły łącznie 34 osoby. Zajęcia odbyły się 26 października 2019 roku w godzinach 14:30-18:30 w sali konferencyjnej szkoły. Tematem warsztatów było poszerzenie wiedzy metodycznej i rozwijanie praktycznych umiejętności niezbędnych do dobrego planowania lekcji oraz skutecznego, atrakcyjnego i łatwego w odbiorze nauczania języka polskiego. Na uwagę zasługuje fakt udziału wszystkich szkół polonijnych z wymienionych stanów oraz stuprocentowa obecność nauczycieli szkoły bostońskiej.

Warsztaty spotkały się z bardzo pozytywną opinią uczestników. – Bardzo pożyteczne, ukierunkowane na zdobycie umiejętności praktycznych szkolenie, atmosfera sprzyjająca dyskusji i wzajemnemu dzieleniu się zdobytym już doświadczeniem – mówi Magda K. – Szkolenie prowadzone przez wykładowców szkoły GLOSSA przyniosło nam, nauczycielom pracującym na obczyźnie, wiele korzyści. Poznaliśmy nowe metody i formy pracy z uczniami, a tym samym ubogaciło to nasz bagaż doświadczeń w pracy z dziećmi, a szczególnie z młodzieżą – podkreśla Sylwia K. – Bardzo podobało mi się, że języka można nauczać w formie zabaw. Podobnie można sprawdzić poziom wiedzy i zaawansowanie języka, niekoniecznie stresując ucznia tradycyjnym testem lub sprawdzianem – twierdzi Aneta K.

Na zakończenie każdy uczestnik szkoleń otrzymał certyfikat uczestnictwa, bezpłatny roczny dostęp do platformy e-polish.eu oraz możliwość zakupu z rabatem wszystkich książek wydawnictwa GLOSSA. Tak liczna frekwencja w wyżej wymienionych warsztatach wyraźnie wskazuje na potrzebę organizacji podobnych wydarzeń w przyszłości.

Magda Kasperkiewicz
Nauczycielka kl. 4-6 Szkoły Jęz. Pol. w Bostonie

wróć

Fotorelacje

Opłatek Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej w New Jersey

4 grudnia w Cracovia Manor w Wallington, NJ odbyło się przyjęcie opłatkowe dla członków PSFCU ze stanów New Jersey i Pensylwania. Tu także ponad dwieście osób składało sobie życzenia i łamało się tradycyjnym opłatkiem, który poświęcił proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Wallington, ks. Feliks Marciniak. Spotkanie rozpoczęło się od koncertu kolęd w wykonaniu członków Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, którzy przebywają na tournée po Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Fot. PSFCU

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Grudzień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
            01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
12-21-2019
Bożonarodzeniowe karaoke w Polskim Domu Narodowym w Hartford
12-24-2019
Wigilia w Klubie Polonez w Fort Lauderdale
12-31-2019
Zabawa sylwestrowa w Klubie Sobieski w Greenacres
12-31-2019
Sylwester w Orlando
12-31-2019
Sylwester w Klubie Polonez w Fort Lauderdale
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com