Massachusetts

poleć serwis drukuj

Polka z Bostonu wyróżniona podczas Gali Nagrody „BohaterONy 2019” w Warszawie

11-03-2019

Barbara Gałaj...
Podczas gali...
Gala Nagrody...

 „Nieopowiedziane 39-45” to projekt muzyczny, który ma na celu opowiedzenie w formie piosenek historii osób, które przeżyły II wojnę światową. Jest to też akcja społeczna zachęcająca ludzi do rozmów z osobami starszymi, do spisywania i nagrywania historii swoich dziadków – bo z ich odejściem odejdą też wszystkie historie. 

Pomysłodawczynią projektu jest Basia Gałaj, młoda Polka, która mieszka w Bostonie i studiuje na Berklee College Of Music na wydziale Contemporary Writing and Production. Jest też parafianką polskiego kościoła Matki Bożej Częstochowskiej w Bostonie i aktywnie uczestniczy w życiu parafialnej i polonijnej wspólnoty. Projekt „Nieopowiedziane 39-45” został dostrzeżony i doceniony przez podmioty odpowiedzialne za szeroko zakrojoną akcję „BohaterON – włącz historię!” – ogólnopolską kampanię mającą na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. 16 października w Teatrze Narodowym w Warszawie odbyła się Gala Nagrody „BohaterONy 2019” im. Powstańców Warszawskich. W gali, jako finalistka w kategorii Pasjonat, wzięła udział Basia Gałaj. Towarzyszyła jej Barbara Gancarczyk – jedna z bohaterek jej projektu, która podczas Powstania Warszawskiego była sanitariuszką. W rozmowie z „Białym Orłem” Basia dzieli się swoimi wrażeniami z tej uroczystości oraz opowiada, czym dla niej jest patriotyzm, który warto okazywać nie tylko przy okazji rocznic czy świąt, ale swoim zachowaniem na co dzień.

„Biały Orzeł”: Udało się nagrać album „Nieopowiedziane 39-45”, znalazło się na nim 8 utworów. Z jakim odbiorem spotkała się ta płyta?

Basia Gałaj: Płyta przyjęła się niesamowicie dobrze! Najbardziej cieszy mnie fakt, że dociera i do osób bardzo, bardzo młodych, ale też i starszych! Dostałam nagranie dziewczynki śpiewającej piosenkę z płyty, ma ona 11 lat, a pani Basia, lat 93, kołysała się do innego utworu – też z płyty. Cieszę się, że każdy, niezależnie od wieku, może odnaleźć się w tych utworach. O tym marzyłam.

Czy któryś z tych utworów jest Ci szczególnie bliski i dlaczego?

Każdy jeden jest mi bardzo bliski. W każdej piosence zawarta jest historia, którą usłyszałam od moich rozmówców. Bardzo lubię „Dla Ciebie”, bo to jedyny duet na płycie. Też dlatego, że jest o miłości, a to temat tak bliski każdemu z nas. Lubię też piosenkę „Jak za dawnych lat”, bo śpiewają ją cudowne dziewczynki, które przyjechały na nagranie z całej Polski!

W jaki sposób chciałabyś promować to, co udało się do tej pory osiągnąć, dotrzeć z tym materiałem do szerszego grona odbiorców? Czy w planach są może jakieś koncerty, występy itp.?

Promowałam projekt z całych sił. Byłam w ponad 10 radiach, 4 telewizjach – między innymi w Dzień Dobry TVN. Zorganizowałam 5-dniową trasę koncertową po Polsce. Odbył się też koncert w Bostonie! Mam nadzieję, że w 2020 roku nadal będę mogła kontynuować koncerty i występy – tylko teraz w Stanach.

Uczestniczyłaś niedawno w Gali Nagrody „BohaterONy 2019” im. Powstańców Warszawskich. Opowiedz coś więcej o tym wydarzeniu.

Był to jeden z najcudowniejszych dni w moim życiu. Na galę poszłam z moją mamą i moją bohaterką – panią Barbarą Gancarczyk. Na gali było ponad 50 powstańców. To tak ogromy zaszczyt… świadomość, że dzięki osobom, które były na tej Sali, ja jestem dzisiaj wolna, jestem Polką. Nie umiem tego opisać. To był wspaniały wieczór pełen wzruszeń.

Zostałaś finalistką Nagrody „BohaterONy 2019” w kategorii Pasjonat. Jakie znaczenie dla Ciebie i dla projektu „Nieopowiedziane” ma to wyróżnienie?

To przede wszystkim zaszczyt. Cieszę się ogromie, że mogłam znaleźć się w gronie osób, które z potrzeby serca robią coś dla Polski, dla historii.

Wrzesień i październik to miesiące obfitujące w ważne wydarzenia dla historii Polski. Zbliża się też 11 listopada – Święto Niepodległości. Czy sądzisz, że takie rocznice to dobry moment, by w sposób szczególny przypominać historie tych, bez których tej wolności by nie było?

Absolutnie tak! Moment, w którym zapomnimy, historia się powtórzy. Pamięć o tym, co było, jest bardzo ważna i potrzebna. Pamięć to fundament domu, który teraz budujemy. Bez fundamentu nic się nie utrzyma, nie będziemy mogli iść dalej. Te dni powinny choć na chwilę nas zatrzymać, uświadomić nam, ile mamy dzisiaj. To, że mamy wolną Polskę, możemy mówić w ojczystym języku. Te rocznice to dla mnie czas przypomnienia tego, co było, lekcja wdzięczności.

Czym dla Ciebie jest patriotyzm i jak można go wg Ciebie okazywać?

Dla mnie to bycie dobrym człowiekiem. Bycie życzliwym dla innych. To dbanie o pamięć i znajomość historii. Bez tych postaw, jak możemy sławić nasz kraj? Kiedy inni patrzą na nas i mają o nas dobre zdanie i opinie – to tak bardzo kształtuje, jak potem myślą o naszym kraju, dlatego patriotyzm to dla mnie właśnie bycie dobrym, wyedukowanym, szanującym innych człowiekiem.  Noszenie koszulek z napisem „Polska” itp. jest super, ale tylko wtedy, kiedy idzie w parze z tym, o czym mówiłam wcześniej. 

Czy Twój projekt został już zakończony? Czy może planujesz nagranie kolejnej płyty lub dalsze utrwalanie „nieopowiedzianych” historii w jakiejś postaci?

Projekt będzie trwał tak długo, jak osoby, które pamiętają II wojnę światową, będą chciały o tym opowiadać. Ja zawsze będę słuchać. Same nagrania i muzyka są już skończone i na chwilę obecną nie planuję części numer 2, ale kto wie, co przyniesie życie (uśmiech).

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiała Joanna Szybiak

wróć

Fotorelacje

Fala protestów i zamieszek po śmierci George’a Floyda w Bostonie

W całych Stanach Zjednoczonych trwają protesty, których zarzewiem stała się śmierć podczas aresztowania 46-letniego czarnoskórego George'a Floyda w Minneapolis. Demonstracje odbywają się również w Bostonie, niestety w wielu przypadkach przeradzając się w zamieszki, którym towarzyszą akty wandalizmu i kradzieże. Miejsce mają też starcia z policją, funkcjonariusze zostali obrzuceni m.in. zamrożonymi butelkami z wodą, cegłami i kamieniami. Fot. Facebook.com, screenshots

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Czerwiec
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com