Massachusetts

poleć serwis drukuj

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny wystąpi w Webster

11-03-2019

„Śląsk” tworzy...
Fot. Zespolslask.pl
Fot. Zespolslask.pl

Pierwotna nazwa zespołu to Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Śląsk” i – po „Mazowszu” – był to drugi państwowy zespół o takim charakterze w Polsce. Zespół początkowo prezentował folklor śląski, w szczególności tańce i pieśni odnoszące się do Górnego Śląska, Ziemi Cieszyńskiej i Beskidów.

Później wykonywał także inne polskie pieśni i tańce, w tym związane z folklorem małopolskim czy kujawskim. Aktualnie w repertuarze zespołu znajdują się również pieśni i tańce wszystkich polskich regionów, a nawet opery, oratoria i muzyka sakralna. Obecnie „Śląsk" tworzy łącznie prawie 300 osób, z czego ponad 100 należy do zespołu artystycznego, który obejmuje chór, balet i orkiestrę. W 2007 roku zespół zyskał status narodowej instytucji kultury. W zeszłym roku zespół obchodził 65-lecie istnienia.

„Śląsk” jest Ambasadorem Polskiej Kultury Narodowej, instytucją dającą około 120 koncertów rocznie. Do tej pory Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” wystąpił w sumie ponad 8 tysięcy razy – łącznie prawie dla 27 milionów widzów w 47 krajach na 5 kontynentach. W grudniu okazję, aby na żywo zobaczyć wyjątkowy, bożonarodzeniowo-patriotyczny koncert, wpisujący się tematyką w obchody 100-lecia niepodległości Polski, będzie miała Polonia amerykańska. W ramach trasy koncertowej po USA i Kanadzie odbędzie się 20 koncertów, w tym jeden w Massachusetts. W poniedziałek, 9 grudnia, Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” wystąpi w Bazylice św. Józefa w Webster. Początek koncertu o godz. 19:30. Więcej informacji można uzyskać pod numerem telefonu 508-943-0467.

opr. JLS

wróć

Fotorelacje

Fala protestów i zamieszek po śmierci George’a Floyda w Bostonie

W całych Stanach Zjednoczonych trwają protesty, których zarzewiem stała się śmierć podczas aresztowania 46-letniego czarnoskórego George'a Floyda w Minneapolis. Demonstracje odbywają się również w Bostonie, niestety w wielu przypadkach przeradzając się w zamieszki, którym towarzyszą akty wandalizmu i kradzieże. Miejsce mają też starcia z policją, funkcjonariusze zostali obrzuceni m.in. zamrożonymi butelkami z wodą, cegłami i kamieniami. Fot. Facebook.com, screenshots

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Czerwiec
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com