Massachusetts

poleć serwis drukuj
„Święta ekipa”...
„Mali święci”...

Bale Wszystkich Świętych w Bostonie i Salem

11-03-2019

Koniec października to okres halloweenowych zabaw. Halloween jest tak mocno zakorzeniony w amerykańskiej tradycji, że większość osób nawet nie zastanawia się nad istotą tego święta. Kościół katolicki jednak coraz bardziej stara się zwrócić uwagę wiernych na zagrożenia, jakie są związane z halloweenową tradycją, a jednocześnie proponuje alternatywę, zgodną z duchem chrześcijaństwa.

Halloween to zwyczaj obcy naszej kulturze, tradycji i wierze. Zamiast straszyć, świętujmy ze świętymi. Zachęcam do włączenia się w akcję Holy Wins, czyli „Święty zwycięża”. Promuje ona świętość, radość i dobroć – tymi słowami rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik starał się zwrócić uwagę wiernych w Polsce na to, by nie naśladować bezmyślnie obcych zwyczajów. Dodał, że głównym adresatem akcji Holy Wins są dzieci, młodzież i całe rodziny. Podkreślił też, że w korowodach i balach świętych chodzi o łączność między pokoleniami i dzielenie się radością. Ks. Rytel-Andrianik zaznaczył: „właśnie teraz, tuż przed dniem Wszystkich Świętych, warto przypomnieć, że wszyscy jesteśmy powołani do świętości”.

Kościół katolicki od lat ostrzega przed świętowaniem Halloween. Sprzeciwiali się mu papieże – Benedykt XVI i Franciszek. Nawoływanie do znajdowania chrześcijańskich alternatyw dla Halloween – aby nie odmawiać dziecku zabawy, ale jednak pozostać w zgodzie z duchem chrześcijaństwa - spotyka się z coraz szerszym odzewem ze strony polskich szkół i parafii w Ameryce. W ostatni dzień października, już kolejny rok z rzędu, w parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Bostonie odbył się Bal Wszystkich Świętych. Dzieci przebrały się za aniołki, postaci biblijne i świętych. Dla małych „świętych” przygotowano różne zabawy, rozdano im także słodycze. Bal Wszystkich Świętych dla dzieci został zorganizowany także w niedzielę, 3 listopada, w Sanktuarium św. Jana Pawła II Bożego Miłosierdzia w Salem. Mali „uśmiechnięci święci” mogli wziąć udział w zabawach i konkursach, przygotowano też dla nich poczęstunek.

opr. JLS

wróć

Fotorelacje

Fala protestów i zamieszek po śmierci George’a Floyda w Bostonie

W całych Stanach Zjednoczonych trwają protesty, których zarzewiem stała się śmierć podczas aresztowania 46-letniego czarnoskórego George'a Floyda w Minneapolis. Demonstracje odbywają się również w Bostonie, niestety w wielu przypadkach przeradzając się w zamieszki, którym towarzyszą akty wandalizmu i kradzieże. Miejsce mają też starcia z policją, funkcjonariusze zostali obrzuceni m.in. zamrożonymi butelkami z wodą, cegłami i kamieniami. Fot. Facebook.com, screenshots

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Czerwiec
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com