Massachusetts

poleć serwis drukuj
„Święta ekipa”...
„Mali święci”...

Bale Wszystkich Świętych w Bostonie i Salem

11-03-2019

Koniec października to okres halloweenowych zabaw. Halloween jest tak mocno zakorzeniony w amerykańskiej tradycji, że większość osób nawet nie zastanawia się nad istotą tego święta. Kościół katolicki jednak coraz bardziej stara się zwrócić uwagę wiernych na zagrożenia, jakie są związane z halloweenową tradycją, a jednocześnie proponuje alternatywę, zgodną z duchem chrześcijaństwa.

Halloween to zwyczaj obcy naszej kulturze, tradycji i wierze. Zamiast straszyć, świętujmy ze świętymi. Zachęcam do włączenia się w akcję Holy Wins, czyli „Święty zwycięża”. Promuje ona świętość, radość i dobroć – tymi słowami rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik starał się zwrócić uwagę wiernych w Polsce na to, by nie naśladować bezmyślnie obcych zwyczajów. Dodał, że głównym adresatem akcji Holy Wins są dzieci, młodzież i całe rodziny. Podkreślił też, że w korowodach i balach świętych chodzi o łączność między pokoleniami i dzielenie się radością. Ks. Rytel-Andrianik zaznaczył: „właśnie teraz, tuż przed dniem Wszystkich Świętych, warto przypomnieć, że wszyscy jesteśmy powołani do świętości”.

Kościół katolicki od lat ostrzega przed świętowaniem Halloween. Sprzeciwiali się mu papieże – Benedykt XVI i Franciszek. Nawoływanie do znajdowania chrześcijańskich alternatyw dla Halloween – aby nie odmawiać dziecku zabawy, ale jednak pozostać w zgodzie z duchem chrześcijaństwa - spotyka się z coraz szerszym odzewem ze strony polskich szkół i parafii w Ameryce. W ostatni dzień października, już kolejny rok z rzędu, w parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Bostonie odbył się Bal Wszystkich Świętych. Dzieci przebrały się za aniołki, postaci biblijne i świętych. Dla małych „świętych” przygotowano różne zabawy, rozdano im także słodycze. Bal Wszystkich Świętych dla dzieci został zorganizowany także w niedzielę, 3 listopada, w Sanktuarium św. Jana Pawła II Bożego Miłosierdzia w Salem. Mali „uśmiechnięci święci” mogli wziąć udział w zabawach i konkursach, przygotowano też dla nich poczęstunek.

opr. JLS

wróć

Fotorelacje

Pasowanie w Szkole Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II w Bostonie

2 listopada w Szkole Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II w Bostonie odbyła się ceremonia pasowania na ucznia. Pasowanie na ucznia to ważne wydarzenie w życiu każdego dziecka, które rozpoczyna swoją szkolną przygodę – dlatego zasługuje na wyjątkową oprawę. Tegoroczni pierwszoklasiści w bostońskiej szkole zostali powitani niezwykle ciepło. Przejęci pierwszoklasiści ślubowali sumiennie wywiązywać się z uczniowskich obowiązków. Fot. M. Kloczkowski

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Listopad
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
        01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
11-22-2019
30-lecie zespołu Akcent
11-23-2019
125-lecie parafii Sacred Heart w New Britain
11-23-2019
Karaoke w Polskim Domu Narodowym w Hartford
11-23-2019
Zabawa Andrzejkowa
11-24-2019
Spektakl „Promieniowanie” w Klubie Sobieski w Greenacres
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com