Massachusetts

poleć serwis drukuj

Polska Szkoła Dokształcająca im. Tadeusza Kościuszki w Salem zaprasza nowych uczniów!

09-23-2019

Warto zapisać...
Zakończenie roku w...
Na zakończenie roku...
Konsul Marek...
Fot. Beata...
Fot. Beata...

Oświata polonijna stanowi ogniwo łączące młode pokolenie Polaków w Ameryce z ojczyzną ich rodziców lub dziadków. Dzieci te w większości urodziły się już w Stanach Zjednoczonych, tu się wychowują, chodzą do amerykańskich szkół, spędzają czas w gronie amerykańskich znajomych. Polskę często znają tylko z opowiadań, dlatego przed dorosłymi – rodzicami i polonijnymi nauczycielami – stoi niełatwe wyzwanie. 

Jak zachęcić dzieci do tego, by chciały poznać swoje korzenie? Jak wytworzyć ich związek emocjonalny z ojczystym krajem? W jaki sposób zaciekawić je historią Polski, jak przekazać im polskie tradycje i zwyczaje na tyle atrakcyjnie, aby zechciały je kultywować i później przekazać swoim dzieciom? Jest powiedzenie, że nikt nie rodzi się patriotą, patriotą człowiek się staje. Polska Szkoła Dokształcająca im. Tadeusza Kościuszki w Salem działa już od 30 lat. W ciągu tych lat z jej murów wyszło już kilka pokoleń młodych polskich patriotów. We wrześniu polonijni uczniowie rozpoczęli kolejny rok szkolny, ale warto na chwilę wrócić pamięcią do wydarzeń z czerwca, kiedy to ze szkołą żegnali się absolwenci klasy 8.

Program zakończenia roku szkolnego, które miało miejsce 8 czerwca, był bardzo uroczysty. Jak zawsze miało miejsce wprowadzenie sztandaru szkoły – który absolwenci przekazali następnej najstarszej klasie w szkole (czyli obecnym siódmoklasistom), odśpiewanie hymnów i złożenie przez absolwentów ślubowania. Pożegnalny program artystyczny przygotowała klasa 8 i klasa 6. Młodsi uczniowie pożegnali starszych kolegów piosenką Marka Grechuty „Ważne są tylko dni, których jeszcze nie znamy” oraz humorystycznymi scenkami. Pełne wzruszających momentów było rozdanie dyplomów i świadectw. Uczniowie kl. 8 otrzymali także Dyplomy Ambasadora, które wręczył zaproszony na uroczystość konsul honorowy RP w Bostonie Marek Leśniewski-Laas oraz Dyplomy Dyrektora Szkoły. Wszyscy otrzymali też Dyplomy Absolwenta i świadectwa ukończenia szkoły podstawowej. W uroczystości, oprócz konsula, wziął też udział rektor Sanktuarium św. Jana Pawła II Bożego Miłosierdzia w Salem ks. Robert Będziński i byłe nauczycielki: Anna Nowaczyk, Alicja Rekść i Katarzyna Wabno.

Dyrektor PSD im. T. Kościuszki w Salem Ewa Pawlik w swoim słowie skierowanym do uczniów podkreśliła, jak ważna jest polska szkoła w ich życiu. – Wiem, że dzieciom nie chciało się w sobotę wstawać, ale ta uroczystość zamknęła wielką księgę, którą zaczęli pisać od przedszkola, i ciągle dopisywali nowe strony do tej księgi. Wymagało to od nich wiele wyrzeczeń, pracy, poświęcenia i cierpliwości. Ale wierzę, że żegnacie ten etap swojego życia z uczuciem lekkiego żalu. (…) Mam nadzieję, że słowo „Polska” nie będzie dla was nigdy tylko pustą nazwą – mówiła. Życzyła im też, aby przygoda z Polską i polskością nie zakończyła się wraz z otrzymaniem świadectw i dyplomów.

Do absolwentów zwróciła się też Beata Grabowska, która ich uczyła przez ostatnie 2 lata. –  Przez ostatnie 2 lata starałam się dzielić z Wami nie tylko informacjami o Polsce, ale także moją miłością do niej. Próbowałam przekazać wam jak ważne są honor, szacunek do drugiego człowieka. Mam nadzieję, że udało mi się choć w niewielkim stopniu przekazać wam ten entuzjazm i te wartości. Razem z wami przeżywałam sytuacje wesołe, ale też trudne, próbując was wspierać w miarę moich możliwości. Dziękuję, że byliście moimi nauczycielami, często nie wiedząc o tym. Uczyliście mnie radości życia, spontaniczności, pokory. Pamiętajcie: mimo że skończyliście szkołę, zawsze możecie zwrócić się do mnie o pomoc. Pozostaniecie w mojej pamięci i modlitwie – zapewniła. Pogratulowała też rodzicom.

Ósmoklasiści dostali też pamiątkowe kubki ze swoimi podobiznami, długopisy oraz prezent – niespodziankę przygotowaną przez rodziców i nauczycieli oraz panią – dyrektor pamiątkową książkę, w której znalazły się m.in. słowa ślubowania, słowo od dyrektora, od nauczycieli i hymn szkoły, a także cytat z piosenki Marka Grechuty i wypracowania, które uczniowie 8 klasy napisali na zakończenie szkoły, odpowiadając w nich na pytanie, czy warto było do niej chodzić.

Jeden z uczniów napisał: „Muszę przyznać, że soboty w polskiej szkole nie zawsze były łatwe, ale na pewno było warto. Fajnie było uczyć się historii i kultury moich przodków, a najlepszą częścią było spotykanie się z kolegami”. „Kłamałabym, gdybym powiedziała, że robiłam to chętnie. Ale kłamałabym też, gdybym powiedziała, że ta szkoła nie jest dla mnie ważna. Dorastamy się i rozstajemy się, ale ta szkoła zawsze nas będzie łączyć” – to z kolei słowa innej uczennicy. Uczniowie wspominali też te trudne chwile, gdy szkoła w Salem straciła swój dotychczasowy budynek i lekcje odbywały się tylko dzięki wielkiemu samozaparciu i determinacji grona pedagogicznego, dyrekcji, rodziców i samych uczniów. „Pamiętam lekcje w kościele, gdy włączyliśmy małe grzejniki i siedzieliśmy w kurtkach, ale i tak było lodowato” – pisze jeden z uczniów. „W moim sercu zawsze pozostanie miejsce na wspomnienia ze wspólnie spędzonych chwil z tych wielu lat”, „Dziękuję nauczycielom, wychowawcom, dyrekcji i rodzicom, że dodawali im energii do sobotniej pobudki”, „Nie mogę się doczekać mojej przyszłości – jako Polka” – to kolejne wyrywki z tych wypracowań. We wszystkich przebija się wielki sentyment dla szkoły, w której niektórzy z nich spędzili, wliczając przedszkole, aż 10 lat.

Zabawy w chowanego na przerwach, psikusy robione nauczycielom, ale też patriotyczne akademie, teatrzyki, projekty… Były chwile wytężonej nauki, były też momenty pełne radości i śmiechu. Mamy nadzieję, że kolejni uczniowie, którzy zaczęli we wrześniu rok szkolny 2019/2020, będą mogli tego wszystkiego w pełni doświadczyć i że również im soboty spędzane w Polskiej Szkole dostarczą nie tylko wiedzy, ale niezapomnianych wspomnień.

Rok szkolny się rozpoczął, ale wciąż można zapisać dziecko do Polskiej Szkoły Dokształcającej im. Tadeusza Kościuszki. Zajęcia odbywają się w soboty w godz. 9:30–13:00 pod adresem 3 Margin St, Peabody, MA. W ofercie są także dodatkowe zajęcia przedszkolne. Prowadzone są też kursy dla dorosłych. Zapisy i więcej informacji można uzyskać pod numerem telefonu: 781-985-2160 lub 617-710-1005.

* * *

22 września PSD im. T. Kościuszki w Salem, podczas spotkania z Polonią w New Britain, CT, otrzymała od Prezydenta RP Andrzeja Dudy polską flagę. „Eksponujcie ją Państwo z dumą i radością, jako manifestację oddania Polsce i wyraz naszej tożsamości” – można przeczytać w pamiątkowym liście dołączonym do flagi. Gratulujemy!           


Niniejszy artykuł miał się ukazać wcześniej, niestety z przyczyn leżących po stronie redakcji nie było to możliwe. Za zwłokę w publikacji – przepraszamy!
„Biały Orzeł”

wróć

Fotorelacje

Jesienny festiwal w parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Worcester

W sobotę i niedzielę, 5 i 6 października, w parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Worcester odbył się doroczny jesienny festiwal parafialny. Podczas dwóch dni można było spróbować polskich przysmaków, wziąć udział w loterii i zaopatrzyć się w ciekawe rzeczy, w tym nawet w ozdoby świąteczne. Dochód z imprezy zostanie przeznaczony na potrzeby parafii i szkoły. Fot. olcworcester.com

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Październik
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
  01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
10-17-2019
Cezary Pazura w audytorium parafii Niepokalanego Serca Maryi
10-18-2019
Cezary Pazura w Ambassador Banquet & Catering w Trenton
10-18-2019
Jurek Tabor w Klubie Sobieski w Greenacres
10-18-2019
Wyjazd na koncert Chóru Angelus d Amerykańskiej Częstochowy
10-19-2019
Cezary Pazura w sali przy kościele św. Stanisława Kostki
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com