Massachusetts

poleć serwis drukuj
Pamiątkowe zdjęcie...

Setne urodziny o. Łucjana Królikowskiego

09-15-2019

To było wyjątkowe wydarzenie nie tylko w życiu Polonii zamieszkującej stan Massachusetts, ale również innych amerykańskich stanów, a nawet Kanady. W sobotę, 7 września, swoje setne urodziny świętował ojciec Łucjan Królikowski, franciszkanin, który w 1949 roku wywiózł 150 polskich sierot z obozu w Tengeru w Tanzanii do Kanady. Tam zapewnił im opiekę aż do osiągnięcia wieku dojrzałego i do tej pory z wieloma z nich utrzymuje kontakt. Niektóre „jego dzieci” pojawiły się na urodzinowej uroczystości.

Urodzinowa msza święta

Ceremonia związana z setnymi urodzinami o. Łucjana Królikowskiego rozpoczęła się od uroczystej mszy świętej, która została odprawiona w bazylice św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Chicopee w stanie Massachusetts. Prócz szacownego jubilata wzięło w niej udział wielu księży, sióstr zakonnych oraz ojców i braci z zakonu franciszkańskiego. Przewodził jej o. James McCurry, prowincjał Prowincji Our Lady of Angels, a koncelebransami byli: o. Marian Gołąb – prowincjał krakowskich franciszkanów oraz o. Jarosław Zachariasz – były prowincjał Prowincji św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię, który aktualnie zajmuje się formacją braci franciszkanów w Oxfordzie. Wśród gości specjalnych byli m.in.: konsul generalny RP w Nowym Jorku Maciej Golubiewski i konsul honorowy RP z Hartford w stanie Connecticut Darek Barcikowski pełniący w tym roku także funkcję Wielkiego Marszałka Parady Pułaskiego, chicagowski prowincjał Michael Zielke oraz Sybiracy i dzieci uratowane 70. lat temu przez o. Łucjana Królikowskiego, które obecnie są już osobami w podeszłym wieku. Niektórzy z nich przyjechali nawet z Kanady, gdzie ciągle mieszkają od chwili ocalenia. Podczas mszy św. zostały przypomniane zasługi szacownego jubilata nie tylko te związane z okresem wojennym i powojennym, ale również z jego późniejszą działalnością zakonną w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Został również odczytany specjalny list zawierający urodzinowe życzenia przesłane przez prezydenta RP Andrzeja Dudę. Nie brakowało także gratulacji, życzeń, kwiatów oraz pamiątkowych fotografii robionych po zakończeniu mszy św.

Urodzinowy bankiet

Druga część jubileuszowej uroczystości odbyła się w auli szkoły działającej przy parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Chicopee. Miało tam miejsce specjalne spotkanie z szacownym jubilatem połączone z poczęstunkiem, oficjalnymi przemowami oraz częścią artystyczną. Wśród osób, które wygłosiły krótkie przemówienia, byli m.in.: o. Marian Gołąb, prowincjał krakowskich franciszkanów, a także konsul generalny RP Maciej Golubiewski, który nie tylko wyraził swoją radość, że mógł osobiście poznać tak zacnego człowieka, jakim jest o. Łucjan Królikowski, ale również poinformował, że prezydent RP Andrzej Duda, podczas najbliższej wizyty w Stanach Zjednoczonych, osobiście wręczy mu specjalne odznaczenie. Wiadomość ta została nagrodzona wielkimi brawami. Natomiast podczas tej uroczystości jubilat otrzymał Złotą Odznakę Honorową za zasługi dla Związku Sybiraków, przyznaną mu przez prezesa zarządu tej organizacji. Medal ten wręczyła o. Łucjanowi Królikowskiemu Sybiraczka – pani Helena Knapczyk. Podczas bankietu nie brakowało życzeń i gratulacji dla szacownego jubilata, a także znanej polskiej urodzinowej pieśni wielokrotnie śpiewanej, lecz ze zmienionymi słowami ze „sto” na „dwieście lat”. Był także piękny i smaczny urodzinowy tort złożony z trzech cyfr układających się w napis „100”, a podczas części artystycznej dzieci szkolne oraz harcerze śpiewali różne patriotyczne i wojskowe pieśni, włącznie z ulubioną przez o. Łucjana Królikowskiego piosenką „Serce w plecaku”.

Szacowny jubilat

Ojciec Łucjan Królikowski urodził się 7 września 1919 w Nowym Kramsku. Jest polskim franciszkanin konwentualnym i należy do Zakonu Braci Mniejszych, do którego wstąpił w 1938 roku. Dwa lata później został aresztowany przez NKWD i wywieziony na Syberię. Po „amnestii” dla zesłanych Polaków ukończył Szkołę Podchorążych Artylerii w Kirgistanie i wraz z Wojskiem Polskim dotarł do Persji i Iraku. Następnie w Libanie odbył studia teologiczne i 30 czerwca 1946 r. w Bejrucie otrzymał święcenia kapłańskie. W Armii gen. Władysława Andersa pełnił obowiązki kapelana w Egipcie. Po demobilizacji armii pracował wśród byłych zesłańców syberyjskich w polskim obozie w Tengeru koło Aruszy w Tanzanii. W 1949 roku, kiedy Brytyjczycy likwidowali obozy w Tanzanii, zabrał 150 dzieci, chcąc je uchronić przed komunistycznym rządem Polski, i udał się z nimi do Kanady. Tam zajmował się ich wychowaniem aż do osiągnięcia przez nie pełnoletności. Jednak później w dalszym ciągu miał w wieloma z nich kontakt, sprawując duchową opiekę nad Sybirakami. Ojciec Łucjan Królikowski wśród Polonii w Kanadzie pracował do 1966 roku. Później przeniósł się do Stanów Zjednoczonych. W latach 1966–1998 pełnił obowiązki głównego sekretarza w polonijnym programie radiowym „Godzina Różańcowa Ojca Justyna” w Athol Springs w hrabstwie Erie. Obecnie przebywa w domu dla emerytowanych duchownych w Chicopee w stanie Massachusetts. W 2007 r. prezydent RP Lech Kaczyński wręczył mu Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, a w 2012 r. został odznaczony Orderem Uśmiechu. Ojciec Łucjan Królikowski jest także autorem czterech książek: „Skradzione dzieciństwo. Polskie dzieci na tułaczym szlaku 1939–1950”, „Pamiętnik Sybiraka i tułacza”, „Miłość mi wszystko wyjaśniła” oraz „Abba Ojcze! Przemyślenia Sybiraka i tułacza”.

MZ


Więcej zdjęć na: www.bialyorzel24.com/fotorelacja/galeria,1152.html

wróć

Fotorelacje

Rekolekcje młodzieży szkół polonijnych w Amerykańskiej Częstochowie

„W drodze do świętości” to temat przewodni tegorocznych rekolekcji dla młodzieży szkół polonijnych w USA, które odbyły się w Amerykańskiej Częstochowie w dniach 15-16 lutego br. Rekolekcjom przewodniczył ks. Grzegorz Markulak, nad całością organizacji czuwali o. Tadeusz Lizińczyk – kapelan CPSD wraz z dr Dorotą Andraką – prezes CPSD oraz o. Marcinem Ćwierzem – kapelanem Polskiej Szkoły Dokształcającej im. Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown. Fot. czestochowa.us

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Luty
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com