Massachusetts

poleć serwis drukuj

Jakie będą dalsze losy polskiej parafii św. Stanisława w Chelsea?

08-12-2019

Pragnę zaprosić was na spotkanie w kościele św. Stanisława 8 września 2019 r. o godz. 15:00. Jako biskup Północnego Regionu Archidiecezji Bostońskiej, do którego wasza parafia jest włączona, chcę z wami porozmawiać o jej przyszłości. Po konsultacjach z wami przedstawię zalecenia ks. kardynałowi Seanowi O’Malley. Najpierw pragnę przedstawić aktualną sytuację parafii, a następnie omówić dwa możliwe sposoby postępowania w obecnej sytuacji” – tymi słowami zaczyna się list otwarty skierowany do parafian należących do kościoła św. Stanisława w Chelsea, MA przez biskupa Marka O’Connella.

W dalszej części listu biskup podkreśla, iż parafia św. Stanisława ma niezwykłą historię, ale zauważa też, że „ta silna niegdyś parafia niestety szybko zanika”. Bp O’Connell docenia starania proboszcza polskiej parafii ks. Andrew Grelaka, pisząc, że „służył ludziom z oddaniem i wielką miłością”, jednak informuje, że ks. Grelak zbliża się do wieku emerytalnego i nie będzie miał następcy. W związku z tym faktem oraz ogólną słabą kondycją parafii przedstawia wiernym dwie opcje. Pierwszą z nich jest dołączenie parafii św. Stanisława do parafii Saint Rose w Chelsea. Drugą – wg biskupa bardziej realistyczną – jest funkcjonowanie parafii jeszcze przez rok, a następnie, po jej zamknięciu w czerwcu 2020 r., podzielenie jej aktywów między dwie inne polskie parafie: Matki Bożej Częstochowskiej w południowym Bostonie i Sanktuarium św. Jana Pawła II Bożego Miłosierdzia w Salem. – Parafia miałaby jeszcze cały rok, aby celebrować ostatnie święta Bożego Narodzenia, ostatnią Wielkanoc i ostatnią uroczystą mszę św. na wypełnienie misji – podkreśla biskup, dodając, że parafianie z Chelsea, wybierając to rozwiązanie, dadzą olbrzymi dar dla dwóch wspomnianych parafii.

Bp O’Connell przypomina też, że nie ma możliwości, aby polska parafia w Chelsea nadal działała tak, jak do tej pory. – Modlę się za was i proszę was o modlitwę o to, co jest najlepsze dla waszej parafii i dla polskich katolików w Archidiecezji Bostońskiej – kończy swój list.

opr. JS

wróć

Fotorelacje

Jesienny festiwal w parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Worcester

W sobotę i niedzielę, 5 i 6 października, w parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Worcester odbył się doroczny jesienny festiwal parafialny. Podczas dwóch dni można było spróbować polskich przysmaków, wziąć udział w loterii i zaopatrzyć się w ciekawe rzeczy, w tym nawet w ozdoby świąteczne. Dochód z imprezy zostanie przeznaczony na potrzeby parafii i szkoły. Fot. olcworcester.com

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Październik
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
  01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
10-17-2019
Cezary Pazura w audytorium parafii Niepokalanego Serca Maryi
10-18-2019
Cezary Pazura w Ambassador Banquet & Catering w Trenton
10-18-2019
Jurek Tabor w Klubie Sobieski w Greenacres
10-18-2019
Wyjazd na koncert Chóru Angelus d Amerykańskiej Częstochowy
10-19-2019
Cezary Pazura w sali przy kościele św. Stanisława Kostki
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com