Massachusetts

poleć serwis drukuj
– Forma dożynek...

Trwają przygotowania do polonijnych dożynek w Bostonie

07-29-2019

Niedziela, 15 września – tę datę powinni zapisać sobie w kalendarzu wszyscy miłośnicy zabawy w polskim stylu. Ciekawe występy artystyczne, smaczna polska kuchnia, skoczna muzyka i liczne atrakcje dla dzieci – to sprawdzona formuła, która sprawia, że Polonijne Dożynki w Bostonie co roku przyciągają tłumy spragnione dobrej zabawy i celebracji polskiego dziedzictwa w radosnym, polonijnym gronie.

Wszystko wskazuje na to, że również na tegorocznych dożynkach atrakcji nie zabraknie. Organizatorzy i wolontariusze ciężko pracują, by w dniu imprezy wszystko było dopięte na ostatni guzik i by w efekcie uczestnicy spędzili ten dzień naprawdę przyjemnie. Podobna jak w kilku poprzednich latach będzie organizacja przestrzeni festiwalowej – stanowiska firm, polonijnych organizacji oraz stoiska z pamiątkami ustawione w jednym szpalerze utworzą alejkę na kształt krakowskich sukiennic. Umiejscowiona na środku przykościelnego placu scena będzie tętniła życiem – to właśnie na niej odbywać się będą występy wokalne i konkurs jedzenia pączków na czas. Przed publicznością zaprezentuje się zespół Krakowiak, którego pokazy taneczne i barwne stroje co roku zachwycają widownię. Przygotowana zostanie też specjalna strefa zabawy dla dzieci. Ekipa wolontariuszy ze Szkoły Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II w Bostonie jak co roku zadba o rozrywkę dla najmłodszych, potwierdzone jest już też, że w tym roku jedną z atrakcji dla dzieci będą przejażdżki na kucyku.

Dożynki tradycyjnie rozpoczną się uroczystą mszą świętą w kościele Matki Bożej Częstochowskiej przy 655 Dorchester Avenue w Bostonie. To właśnie ta parafia, która jest jedną z najstarszych, etnicznych – polonijnych – parafii rzymskokatolickich w Nowej Anglii, odpowiada od ponad 20 lat za organizację dożynek. – Nasze zwyczaje i tradycje są fundamentem, na którym możemy budować naszą tożsamość narodową. Warto też właśnie w ten sposób pokazać innym to, co w naszej kulturze najciekawsze, najpiękniejsze. Forma dożynek jest bardzo atrakcyjna, łączy w sobie element religijnego dziękczynienia Bogu za udany rok i jest też okazją do dobrej zabawy w gronie rodziny, znajomych – tłumaczy proboszcz polskiej parafii o. Jerzy Żebrowski dodając, że jest to też doskonała okazja do pokazania tego, co dobre i polskie również osobom spoza kręgu Polonii.

Polonijne dożynki są jedną z największych dorocznych imprez odbywających się w samym sercu Polskiego Trójkąta w Bostonie i szansą na zaznaczenie obecności polskiej społeczności w tym mieście. Doroczna impreza wzbudza zainteresowanie lokalnych władz, których reprezentanci regularnie uczestniczą w tym wydarzeniu. Również w tym roku organizatorzy zamierzają zaprosić do udziału przedstawicieli władz miejskich i stanowych.

Więcej informacji o szczegółowym programie dożynek można się spodziewać już wkrótce na łamach „Białego Orła” i na naszym portalu: www.bialyorzel24.com, jak również na stronie bostońskiej parafii: www.ourladyofczestochowa.com, jednak jedno jest pewne – atrakcji dla nikogo nie zabraknie! Dlatego warto wykorzystać okazję do dobrej zabawy, a zarazem poprzez swoją obecność okazać wsparcie tym, którzy z pełnym zaangażowaniem przygotowują co roku dożynki – pokażmy im, że ich praca jest dla nas ważna i doceniana!

JLS

wróć

Fotorelacje

Wizyta prezydenta RP Andrzeja Dudy w Waszyngtonie

Spotkanie Prezydentów Polski i USA w cztery oczy, rozmowy plenarne delegacji obu krajów, wspólne oświadczenie prezydentów – to były główne punkty wizyty Andrzeja Dudy w Białym Domu, która miała miejsce w środę, 24 czerwca. Prezydent Polski spotkał się także z przedstawicielami amerykańskich przedsiębiorców prowadzącymi interesy w Polsce, oddał hołd gen. Kościuszce i uczestniczył w krótkiej ceremonii w ambasadzie RP w Waszyngtonie. Fot. prezydent.pl; Radio Rampa, facebook.com/KlubGPFiladelfia

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Lipiec
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com