Massachusetts

poleć serwis drukuj
– Forma dożynek...

Trwają przygotowania do polonijnych dożynek w Bostonie

07-29-2019

Niedziela, 15 września – tę datę powinni zapisać sobie w kalendarzu wszyscy miłośnicy zabawy w polskim stylu. Ciekawe występy artystyczne, smaczna polska kuchnia, skoczna muzyka i liczne atrakcje dla dzieci – to sprawdzona formuła, która sprawia, że Polonijne Dożynki w Bostonie co roku przyciągają tłumy spragnione dobrej zabawy i celebracji polskiego dziedzictwa w radosnym, polonijnym gronie.

Wszystko wskazuje na to, że również na tegorocznych dożynkach atrakcji nie zabraknie. Organizatorzy i wolontariusze ciężko pracują, by w dniu imprezy wszystko było dopięte na ostatni guzik i by w efekcie uczestnicy spędzili ten dzień naprawdę przyjemnie. Podobna jak w kilku poprzednich latach będzie organizacja przestrzeni festiwalowej – stanowiska firm, polonijnych organizacji oraz stoiska z pamiątkami ustawione w jednym szpalerze utworzą alejkę na kształt krakowskich sukiennic. Umiejscowiona na środku przykościelnego placu scena będzie tętniła życiem – to właśnie na niej odbywać się będą występy wokalne i konkurs jedzenia pączków na czas. Przed publicznością zaprezentuje się zespół Krakowiak, którego pokazy taneczne i barwne stroje co roku zachwycają widownię. Przygotowana zostanie też specjalna strefa zabawy dla dzieci. Ekipa wolontariuszy ze Szkoły Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II w Bostonie jak co roku zadba o rozrywkę dla najmłodszych, potwierdzone jest już też, że w tym roku jedną z atrakcji dla dzieci będą przejażdżki na kucyku.

Dożynki tradycyjnie rozpoczną się uroczystą mszą świętą w kościele Matki Bożej Częstochowskiej przy 655 Dorchester Avenue w Bostonie. To właśnie ta parafia, która jest jedną z najstarszych, etnicznych – polonijnych – parafii rzymskokatolickich w Nowej Anglii, odpowiada od ponad 20 lat za organizację dożynek. – Nasze zwyczaje i tradycje są fundamentem, na którym możemy budować naszą tożsamość narodową. Warto też właśnie w ten sposób pokazać innym to, co w naszej kulturze najciekawsze, najpiękniejsze. Forma dożynek jest bardzo atrakcyjna, łączy w sobie element religijnego dziękczynienia Bogu za udany rok i jest też okazją do dobrej zabawy w gronie rodziny, znajomych – tłumaczy proboszcz polskiej parafii o. Jerzy Żebrowski dodając, że jest to też doskonała okazja do pokazania tego, co dobre i polskie również osobom spoza kręgu Polonii.

Polonijne dożynki są jedną z największych dorocznych imprez odbywających się w samym sercu Polskiego Trójkąta w Bostonie i szansą na zaznaczenie obecności polskiej społeczności w tym mieście. Doroczna impreza wzbudza zainteresowanie lokalnych władz, których reprezentanci regularnie uczestniczą w tym wydarzeniu. Również w tym roku organizatorzy zamierzają zaprosić do udziału przedstawicieli władz miejskich i stanowych.

Więcej informacji o szczegółowym programie dożynek można się spodziewać już wkrótce na łamach „Białego Orła” i na naszym portalu: www.bialyorzel24.com, jak również na stronie bostońskiej parafii: www.ourladyofczestochowa.com, jednak jedno jest pewne – atrakcji dla nikogo nie zabraknie! Dlatego warto wykorzystać okazję do dobrej zabawy, a zarazem poprzez swoją obecność okazać wsparcie tym, którzy z pełnym zaangażowaniem przygotowują co roku dożynki – pokażmy im, że ich praca jest dla nas ważna i doceniana!

JLS

wróć

Fotorelacje

Pielgrzymki do Amerykańskiej Częstochowy

Ponad trzy tysiące wiernych przybyło pieszo do Amerykańskiej Częstochowy w niedzielę 11 sierpnia przed uroczystością Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Pielgrzymi mieszkający w różnych stanach USA przybyli do Domu Matki w Doylestown, PA w 3 pielgrzymkach: z Great Meadows, NJ, z Trenton, NJ oraz z Filadelfii, PA. Fot. Christopher Anc, o. Tymoteusz Tarnacki OSPPE

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com