Massachusetts

poleć serwis drukuj
Drużyna Boston...
Bostońskie Białe...

Boston White Eagles – drużyna z tradycjami

06-16-2019

Piłka nożna przez wielu Polaków uważana jest za polski sport narodowy. Od szkółek piłkarskich dla dzieci i młodzieży, przez rozgrywki ligowe, aż do występów polskiej reprezentacji – piłka nożna to sport, który łączy pokolenia ponad podziałami politycznymi i, jak się okazuje, także ponad granicami.

Sięgając w głąb historii Polonii, często wspomina się o przywiązaniu emigrantów do wiary chrześcijańskiej, do narodowych tradycji i zwyczajów. Jednak Polacy za ocean przywieźli też ducha sportu. I choć na kontynencie amerykańskim o wiele bardziej popularne są baseball, futbol amerykański czy koszykówka, to również piłka nożna należy do cenionych dyscyplin, a dzięki ligom amatorskim nie tylko profesjonalni piłkarze mają szanse spróbować swych sił na boisku.

 

Mistrzowie

New England Over-the-Hill Soccer League, czyli amatorska ligi piłki nożnej obejmująca swym zasięgiem Nową Anglię – głównie teren Massachusetts, Rhode Island i New Hampshire – jest jedną z najstarszych i największych amatorskich lig piłkarskich na świecie. W sumie występuje w niej ponad 260 drużyn, a wśród nich polskie Białe Orły z Bostonu. Historia tej drużyny sięga 1952 r., kiedy to w Bostonie powstał pierwszy polski klub sportowy: K.S. POLONIA, zawiązany przez miłośników tej dyscypliny sportu. Przyświecała im idea integracji zawodników oraz popularyzacji piłki nożnej w kręgach polonijnych i poza nimi. W marcu 1975 r., przy wsparciu Polskiego Klubu w Bostonie, oficjalnie uformowany został klub Polish White Eagle Soccer Club, Inc. i praktycznie od razu odniósł sukces, plasując się na pierwszym miejscu w tabeli po rozgrywkach jesiennych w 1975 r. i wiosennych w 1976 r. oraz zdobywając w tym samym roku mistrzostwo w swojej kategorii. W składzie zwycięskiej drużyny byli: Alfred Gresz, Janusz Tanona, Joseph Manczyk, Tadeusz Gugała (kapitan), Ryszard Zybala (bramkarz) Ryszard Stojanowski, Mose Roditi, Mirosław Frontczak, Wiesław Amtczak, Nick Atanasol i Chester Komejkc. W historii drużyny zapisali się również tacy zawodnicy, jak: Henry Kopczacki, Andrzej Stepniak, Władysław Hajduk, Bogdan Kacprzak, Jozef Zalega oraz pięciu braci Wisniak.

Na murawie

Obecnie w ramach Boston White Eagles działają dwie drużyny – w kategoriach wiekowych 30+ oraz 40+. – Kiedyś w drużynie byli praktycznie sami Polacy, dziś ze względu na mniejszy napływ emigrantów z Polski skład drużyny jest mieszany. Wśród zawodników jest wielu piłkarzy ligowych z Polski, którzy ze względu na wiek zakończyli już przygodę z profesjonalną piłką, ale kontynuują swoją pasję w lidze amatorskiej – wyjaśnia Piotr Gubala, menedżer „Orłów” i zarazem zawodnik drużyny 40+. – W tym sezonie szczególnie na murawie zabłysnęli Leonardo DaSilva i Eniz Batic – dodaje.

Drużyna czterdziestolatków, po 9 kolejkach (do czasu oddania gazety do druku) rozegranych w sezonie wiosennym, w tym 4 wygranych meczach i jednym remisie, plasuje się na szczycie tabeli. Młodsi koledzy zaliczyli nieco gorszy sezon – trzy razy udało im się pokonać przeciwników, raz zremisowali. 30 czerwca 2019 r. rozegrane zostaną mecze finałowe sezonu wiosennego – mamy nadzieję, że w obu kategoriach wiekowych zobaczymy Białe Orły z Bostonu!

Kibicujmy naszym!

Grać może każdy – dla rywalizacji, dla zabawy, żeby poprawić swoją kondycję lub prowadzić bardziej zdrowy styl życia. Treningi odbywają się raz w tygodniu, w środy – zapraszamy, warto przyjść, zobaczyć, jak to wygląda – mówi Piotr Gubala, dodając jednak, że obie drużyny prezentują dość wysoki poziom, więc jako potencjalni zawodnicy szczególnie mile widziane są osoby mające już doświadczenie w piłce nożnej. Obecnie działają drużyny 30+ i 40+, ale niewykluczone jest powstanie drużyny w innej kategorii wiekowej, gdyby udało się zebrać jedenastkę.

Mecze rozgrywane są zawsze w niedzielne poranki. Sezon wiosenny już się kończy, ale we wrześniu rusza sezon jesienny, więc zapraszam serdecznie Polonię do kibicowania! – mówi Piotr Gubala.

Osoby zainteresowane treningami i przystąpieniem do drużyny proszone są o kontakt z Piotrem Gubala: lub 978-897-4207.

Więcej informacji o New England Over-the-Hill Soccer League, terminy rozgrywek i wyniki meczów oraz informacje o poszczególnych drużynach można znaleźć na stronie www.othsl.org.


Piłka nożna w barwach biało-czerwonych

Piłka nożna ma bardzo długą historię. Pierwsze wzmianki o niej pojawiły się już w XII wieku w Anglii i – choć ówczesne rozgrywki niezbyt przypominały te dzisiejsze – już wtedy dyscyplina ta cieszyła się sporą popularnością. Pierwsze kluby piłkarskie w Polsce zaczęły powstawać w Galicji (głównie w Krakowie i Lwowie) w czasach zaborów, ponieważ były to ziemie, gdzie Polacy mieli największą autonomię. Piłka nożna szybko stała się atrakcyjnym sposobem na spędzanie wolnego czasu – zarówno dla graczy, jak i dla rosnącej rzeszy kibiców. Podczas II wojny światowej Hitler i jego poplecznicy zdawali sobie sprawę, że piłka nożna w Polsce to bardzo ważny element kultury, więc… zakazali uprawiania Polakom tego sportu! Oczywiście Polacy, mimo grożących sankcji, nie zrezygnowali z piłki nożnej, która urosła do rangi jednego z czynników budujących naszą tożsamość narodową. Również po wojnie piłka nożna była czymś, co jednoczyło Polaków. W czasach PRL reprezentacja Polski i piłka nożna były jednym z nielicznych, biało-czerwonych i prawdziwie patriotycznych elementów w szarym, komunistycznym świecie. Sukcesy reprezentacji na mistrzostwach Świata w RFN i w Hiszpanii (w obu przypadkach Polacy zajęli 3. miejsce) rozbudzały w Polakach nadzieję. Dzisiaj piłka nożna stała się już częścią naszej kultury, a gdy gra polska reprezentacja, miliony Polaków zasiadają na trybunach i przed telewizorami.

wróć

Fotorelacje

W świecie zabawek Amato’s Toy and Hobby w New Britain, CT

Najpierw było marzenie, które przerodziło się w pasję. Połączenie pasji i ciężkiej pracy zaowocowało sukcesem. Amato’s Toy and Hobby to spełniony amerykański sen czterech pokoleń rodziny Amato i miejsce, które na stałe wpisało się w lokalny krajobraz New Britain. Wkrótce obchodzone będzie 80-lecie istnienia sklepu, między półkami którego każdy może przenieść się na chwilę do dziecięcych lat. Fot. Marcin Bolec

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Lipiec
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
07-20-2019
Dożynki w Parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Indian Orchard
07-20-2019
Wieczór hawajski w Klubie Korona
07-20-2019
Dyskoteka w Polskim Centrum w Clearwater
07-20-2019
Pierogi i gołąbki na sprzedaż w Polskim Kościele św. Jana w Manchester
07-20-2019
Zbiórka charytatywna na rzecz osób poszkodowanych w wypadku na drodze I-95
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com