Massachusetts

poleć serwis drukuj
Dyrektor wykonawczy...

Jubileusz 20-lecia Polskiego Centrum Naukowego w Chicopee

06-06-2019

Polskie Centrum Naukowe w Chicopee obchodzi w tym roku 20-lecie istnienia. Jubileusz ten świętowano na eleganckim bankiecie w renesansowym stylu, który odbył się 19 maja w Castle of Knights w Chicopee. Motywem przewodnim uroczystości był „Złoty wiek” Rzeczypospolitej.

Pasja i zaangażowanie

Przewodniczący Rady Dyrektorów Polskiego Centrum Carl Eger Jr. przywitał wszystkich przybyłych gości, podziękował im za obecność oraz zaprosił do wspólnego świętowania. – Trudno mi uwierzyć, że minęło już 20 lat! Dziękuję, że razem z nami świętujecie tę rocznicę – powiedział, podkreślając, że Polskie Centrum jest organizacją non profit, dlatego tym ważniejsze jest wsparcie okazywane przez wiele osób, bez którego instytucja ta nie mogłaby funkcjonować i się rozwijać.

Następnie głos zabrał prezydent Polskiego Centrum Ron Lech, który wyraził dumę z tego, jak wiele udało się osiągnąć przez minione dwie dekady. – Trzypiętrowy budynek przy 33 South Street w Chicopee wypełniony jest wieloma cennymi i unikatowymi eksponatami, tworzącymi wyjątkowe i niepowtarzalne ekspozycje – powiedział. Wspomniał również o Specjalnej Komisji ds. Zachowania Polskiego Dziedzictwa Narodowego w Pioneer Valley, w skład której wchodzą przedstawiciele władz stanowych (3 członków Izby Reprezentantów i 2 senatorów) i w której również Polskie Centrum Naukowe w Chicopee ma swojego reprezentanta w osobie Carla Egera, Jr. Odczytał także specjalną proklamację wydaną przez Senat Massachusetts z okazji jubileuszu 20-lecia Polskiego Centrum.

Jedyne takie miejsce

Jako ostatni głos zabrał dyrektor wykonawczy Polskiego Centrum Stanisław „Staś” Radosz. – Ten jubileusz jest kolejnym kamieniem milowym w historii Polskiego Centrum. W ciągu tych lat nasze muzeum i centrum edukacyjne stało się instytucją nieporównywalną do żadnej innej w skali kraju. W naszych zbiorach znajdują się tysiące historycznych dokumentów, fotografii, dzieł sztuki, a każdy z tych przedmiotów jest świadectwem historii Polski i historii Polaków na amerykańskiej ziemi – stwierdził. Nawiązał też do motywu przewodniego bankietu. – „Złoty wiek” Rzeczypospolitej był niezwykłym okresem w dziejach naszej ojczyzny. Był to czas, kiedy Polska nie miała sobie równych pod względem rozwoju kulturalnego, architektonicznego i ekonomicznego w Europie – powiedział. Na koniec podziękował wszystkim, którzy na przestrzeni lat przyczynili się swoim zaangażowaniem i hojnością do rozwoju Polskiego Centrum. – Dziękuję wam z całego serca, bo to dzięki wam Polskie Centrum może realizować tę niezwykle ważną misję, jaką jest zachowanie polskiego dziedzictwa w Ameryce – stwierdził, a jego przemówienie zostało nagrodzone gromkimi brawami.

Renesansowa uczta

Uczestnicy bankietu zaproszeni zostali do iście królewskiej uczty, w menu której znalazły się potrawy typowe dla XVI wieku. O oprawę muzyczną całego wydarzenia zadbali członkowie Five College Early Music Program, którzy na instrumentach powszechnie używanych w tamtym okresie historycznym zaprezentowali utwory wpisujące się w klimat epoki. Ubrani w kostiumy z epoki instrumentaliści Robert Castellano, Robert Eisenstein, Jay Elfenbein i Meg Pash oraz tancerze: Graham Christian, Kai Feldstein, Camilla Finlay i Nona Monahin, którzy zaprezentowali tańce typowe dla dworskich zabaw tamtego okresu, sprawili, że uczestnicy bankietu mogli się poczuć jak na prawdziwym renesansowym przyjęciu, a wystrój sali bankietowej w Castle of Knights potęgował to wrażenie. Duch historii był obecny (dosłownie i w przenośni!) na jubileuszowym bankiecie i oby jak najdłużej gościł też w Polskim Centrum w Chicopee – miejscu, w którym naprawdę można poczuć historię.

Marcin Bolec


Więcej zdjęć na: www.bialyorzel24.com/fotorelacja/galeria,1118.html

wróć

Fotorelacje

Pielgrzymki do Amerykańskiej Częstochowy

Ponad trzy tysiące wiernych przybyło pieszo do Amerykańskiej Częstochowy w niedzielę 11 sierpnia przed uroczystością Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Pielgrzymi mieszkający w różnych stanach USA przybyli do Domu Matki w Doylestown, PA w 3 pielgrzymkach: z Great Meadows, NJ, z Trenton, NJ oraz z Filadelfii, PA. Fot. Christopher Anc, o. Tymoteusz Tarnacki OSPPE

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com