Massachusetts

poleć serwis drukuj
Dyrektor wykonawczy...

Jubileusz 20-lecia Polskiego Centrum Naukowego w Chicopee

06-06-2019

Polskie Centrum Naukowe w Chicopee obchodzi w tym roku 20-lecie istnienia. Jubileusz ten świętowano na eleganckim bankiecie w renesansowym stylu, który odbył się 19 maja w Castle of Knights w Chicopee. Motywem przewodnim uroczystości był „Złoty wiek” Rzeczypospolitej.

Pasja i zaangażowanie

Przewodniczący Rady Dyrektorów Polskiego Centrum Carl Eger Jr. przywitał wszystkich przybyłych gości, podziękował im za obecność oraz zaprosił do wspólnego świętowania. – Trudno mi uwierzyć, że minęło już 20 lat! Dziękuję, że razem z nami świętujecie tę rocznicę – powiedział, podkreślając, że Polskie Centrum jest organizacją non profit, dlatego tym ważniejsze jest wsparcie okazywane przez wiele osób, bez którego instytucja ta nie mogłaby funkcjonować i się rozwijać.

Następnie głos zabrał prezydent Polskiego Centrum Ron Lech, który wyraził dumę z tego, jak wiele udało się osiągnąć przez minione dwie dekady. – Trzypiętrowy budynek przy 33 South Street w Chicopee wypełniony jest wieloma cennymi i unikatowymi eksponatami, tworzącymi wyjątkowe i niepowtarzalne ekspozycje – powiedział. Wspomniał również o Specjalnej Komisji ds. Zachowania Polskiego Dziedzictwa Narodowego w Pioneer Valley, w skład której wchodzą przedstawiciele władz stanowych (3 członków Izby Reprezentantów i 2 senatorów) i w której również Polskie Centrum Naukowe w Chicopee ma swojego reprezentanta w osobie Carla Egera, Jr. Odczytał także specjalną proklamację wydaną przez Senat Massachusetts z okazji jubileuszu 20-lecia Polskiego Centrum.

Jedyne takie miejsce

Jako ostatni głos zabrał dyrektor wykonawczy Polskiego Centrum Stanisław „Staś” Radosz. – Ten jubileusz jest kolejnym kamieniem milowym w historii Polskiego Centrum. W ciągu tych lat nasze muzeum i centrum edukacyjne stało się instytucją nieporównywalną do żadnej innej w skali kraju. W naszych zbiorach znajdują się tysiące historycznych dokumentów, fotografii, dzieł sztuki, a każdy z tych przedmiotów jest świadectwem historii Polski i historii Polaków na amerykańskiej ziemi – stwierdził. Nawiązał też do motywu przewodniego bankietu. – „Złoty wiek” Rzeczypospolitej był niezwykłym okresem w dziejach naszej ojczyzny. Był to czas, kiedy Polska nie miała sobie równych pod względem rozwoju kulturalnego, architektonicznego i ekonomicznego w Europie – powiedział. Na koniec podziękował wszystkim, którzy na przestrzeni lat przyczynili się swoim zaangażowaniem i hojnością do rozwoju Polskiego Centrum. – Dziękuję wam z całego serca, bo to dzięki wam Polskie Centrum może realizować tę niezwykle ważną misję, jaką jest zachowanie polskiego dziedzictwa w Ameryce – stwierdził, a jego przemówienie zostało nagrodzone gromkimi brawami.

Renesansowa uczta

Uczestnicy bankietu zaproszeni zostali do iście królewskiej uczty, w menu której znalazły się potrawy typowe dla XVI wieku. O oprawę muzyczną całego wydarzenia zadbali członkowie Five College Early Music Program, którzy na instrumentach powszechnie używanych w tamtym okresie historycznym zaprezentowali utwory wpisujące się w klimat epoki. Ubrani w kostiumy z epoki instrumentaliści Robert Castellano, Robert Eisenstein, Jay Elfenbein i Meg Pash oraz tancerze: Graham Christian, Kai Feldstein, Camilla Finlay i Nona Monahin, którzy zaprezentowali tańce typowe dla dworskich zabaw tamtego okresu, sprawili, że uczestnicy bankietu mogli się poczuć jak na prawdziwym renesansowym przyjęciu, a wystrój sali bankietowej w Castle of Knights potęgował to wrażenie. Duch historii był obecny (dosłownie i w przenośni!) na jubileuszowym bankiecie i oby jak najdłużej gościł też w Polskim Centrum w Chicopee – miejscu, w którym naprawdę można poczuć historię.

Marcin Bolec


Więcej zdjęć na: www.bialyorzel24.com/fotorelacja/galeria,1118.html

wróć

Fotorelacje

„Polska Noc” w restauracji Grill 37 w Pomfret, CT

11 czerwca w restauracji Grill 37 w Pomfret, CT odbyła się kolacja będąca gratką dla miłośników polskiej kuchni. W kolejnej edycji „Polskiej Nocy” wzięło udział 100 osób. Wszystkich przybyłych serdecznie witała i zapraszała do stolików Debra Chandler, menedżer restauracji. Gościom podano m.in. gołąbki, pierogi i kiełbasę. Za menu odpowiedzialna była Jessica Aldrich, pełniąca tego wieczoru obowiązki szefa kuchni. Fot. Halina Głowacka

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Czerwiec
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
06-21-2019
65. Doroczny Polski Festiwal w Syracuse
06-21-2019
Noc Świętojańska w Poconos
06-22-2019
Kolonie po polsku: „Z tańcem i różańcem na ty” w Parafii św. Teresy w Linden
06-22-2019
Kolacja pożegnalna w związku z przejściem ks. prałata Antoniego Czarneckiego na emeryturę
06-22-2019
Zabawa letnia w Haller Post #111
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com