Massachusetts

poleć serwis drukuj
W uroczystości...

Obchody 99. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II w Webster

06-02-2019

W niedzielę, 19 maja, w Webster odbyła się uroczystość na cześć św. Jana Pawła II z okazji 99. rocznicy jego urodzin. Uroczystej mszy świętej odprawionej o godzinie 11.00 przewodniczył kardynał Stanisław Ryłko, następnie w nowo otwartym Centrum Parafialnym odbył się bankiet z udziałem wszystkich zaproszonych gości i parafian.

Uroczysta msza św.

W uroczystości wzięli udział liczni goście związani z Fundacją Jana Pawła II, którzy przybyli do Webster z różnych zakątków świata. Obecni byli m.in. o. Krzysztof Wieliczko, dyrektor Fundacji Jana Pawła II w Watykanie oraz prezesi Fundacji Jana Pawła II – z Indonezji Lucy Liondo’s, z Kolorado Barbara Popielak, z Południowej Kalifornii Bogusława Doeer, z New Jersey Mieczysław Boksz, z Ohio Anthony Togliatti i ks. Eric Orzech, z Filadelfii Richard Krzyżanowski, z Waszyngtonu Cecylia i Raymond Glemboccy, z Toronto Wiesia Chrapka, z Montrealu Stefan Wladysiuk i oczywiście prezes Fundacji Jana Pawła II w Nowej Anglii Barbara Pysk.

Gości przywitał ks. prałat Antoni Czarnecki, współzałożyciel i opiekun duchowy Fundacji Jana Pawła II w Nowej Anglii oraz rektor Bazyliki św. Józefa w Webster. – To wielki zaszczyt i przyjemność gościć was wszystkich tutaj, w Webster. Zwłaszcza cieszy mnie, iż przybył do nas gość z samego Watykanu, z samego serca Kościoła – Jego Eminencja ksiądz kardynał Stanisław Ryłko – powiedział.

Mszę św. celebrował właśnie kardynał Stanisław Ryłko, który wygłosił też kazanie. – Wczoraj minęła 99. rocznica urodzin św. Jana Pawła II i w ten sposób weszliśmy w rok szczególny – rok przygotowania do obchodów 100. rocznicy urodzin tego wielkiego papieża, naszego rodaka. Pomimo upływu lat, osoba św. Jana Pawła II nie przestaje ludzi fascynować. Ukazują się coraz to nowe publikacje, książki jemu poświęcone. Jeden z włoskich dziennikarzy napisał ostatnimi czasy książkę o nim, o jakże znamiennym tytule: „Papież, który nie umiera”. I to jest prawda – Jan Paweł II żyje w sercach ludzi! – stwierdził. W dalszej części homilii hierarcha postarał się przedstawić zgromadzonym pokrótce sylwetkę tego świętego, wybierając kluczowe dla jego pontyfikatu zagadnienia.

Świadek nadziei

Św. Jana Paweł II był przede wszystkim człowiekiem niezłomnej wiary, wielkiej modlitwy i kontemplacji. Można powiedzieć: był zanurzony w Bogu. (…) Jan Paweł II to też człowiek Ewangelii, niestrudzony pielgrzym, który przemierzał wzdłuż i wszerz wszystkie kontynenty i nawoływał: „otwórzcie drzwi Chrystusowi! Nie lękajcie się!”. To był podstawowy program duszpasterski jego kilkudziesięcioletniego pontyfikatu – mówił kardynał Ryłko. Przypomniał też o jego wielkich zasługach dla historii świata. – To dzięki niemu Europa zaczęła oddychać obydwoma płucami, na zachodzie i na wschodzie. Nie bał się mówić prawdy wprost, dlatego był dla wielu niewygodny. Dlatego w maju 1981 r. dosięgła go kula zamachowca… – przypomniał. – Jan Paweł II to też papież naznaczany krzyżem cierpienia, choroby i starości, której się nie wstydził. Dzisiaj ludzie często wstydzą się swojej słabości, ukrywają ją. On się nie wstydził tego, że był człowiekiem w podeszłym wieku ze wszystkimi ograniczeniami, jakie są z tym wiekiem związane. Przeżywał to z godnością na oczach całego świata, wierny swej misji na stolicy św. Piotra do końca. Powtarzał wiele razy: „z krzyża się nie schodzi” i dał nam tego przykład – mówił kardynał.

Jan Paweł II był też wielkim apostołem Bożego Miłosierdzia. Głoszenie światu Boga bogatego w Miłosierdzie to linia przewodnia jego pontyfikatu i to nie przypadek, że odszedł właśnie w wigilię Niedzieli Bożego Miłosierdzia. Miałem ten przywilej, że koncelebrowałem wraz z kard. Dziwiszem ostatnią eucharystię, w której papież za życia uczestniczył – nadmienił kardynał, po czym dodał, że również kanonizacja Jana Pawła II miała miejsce w Niedzielę Bożego Miłosierdzia w 2014 r. – To on w łagiewnickim sanktuarium w 2002 r. zawierzył świat Bożemu Miłosierdziu, a słowa tego zawierzania zwłaszcza dzisiaj, gdy świat przeżywa tak głęboki kryzys wiary i nadziei, nabierają szczególnej mocy. (…) Jan Paweł II – świadek Bożego Miłosierdzi i świadek nadziei… Jak wielkie jest bogactwo tego duchowego dziedzictwa, jakie nam zostawił! Jego osoba i pontyfikat są jednak nie tylko darem, ale i wyzwaniem i zobowiązaniem. Nie wystarczy tylko św. Jana Pawła II podziwiać. Mamy poznawać jego nauczanie i wprowadzać je w czyny. I właśnie taka idea przyświeca Fundacji Jana Pawła II – zauważył kardynał, przypominając, że ks. prałat Czarnecki od początku jest związany z Fundacją i dziękując mu za twórczy wkład, jaki wnosił i nadal wnosi w jej pracę.

Kontynuować dzieło

Dalsza część uroczystości miała miejsce w Centrum Parafialnym, gdzie na początku bankietu kardynał Ryłko też zabrał głos, nawiązując do uroczystego poświęcenia miejsca spotkania, które odbyło się dzień wcześniej. – Gratuluję tej pięknej inicjatywy, która świadczy o waszej ofiarności i ma na celu wychowanie młodego pokolenia – to bardzo ważne! Wczorajsza uroczystość była także pięknym zwieńczeniem wieloletniej posługi duszpasterskiej ks. prałata w waszej parafii. Niech ten wieloletni zapał przynosi długoletnie owoce wiary nadziei i miłości – powiedział kardynał, nadmieniając, że z ks. prałatem już od wielu lat łączą go więzi przyjaźni i współpracy. Wcześniej, przed bankietem, odbyło się spotkanie prezesów Fundacji Jana Pawła II, podczas którego dyskutowano o przyszłości tej organizacji. – Podkreślano konieczność większego zainteresowania młodych ludzi Fundacją, aby chcieli się do niej zapisywać i kontynuować to piękne, rozpoczęte przez samego Jana Pawła II dzieło – mówi Barbara Pysk, prezes Fundacji Jana Pawła II w Nowej Anglii.

Marcin Bolec


Idea Fundacji Jana Pawła II zrodziła się w Rzymie. Dokładnie 16 października 1981 roku, w 3. rocznicę swego wyboru na Stolicę Piotrową, Jan Paweł II ustanowił Fundację z siedzibą w Watykanie, opartą na prawie watykańskim. Fundacja miała realizować cele edukacyjne, kulturalne, pastoralne i dobroczynne. – Ojcu Świętemu bardzo zależało na nawiązaniu dialogu z innymi kulturami i chciał, aby działalność Fundacji stanowiła platformę, na której będzie można nawiązać łączność ze światem. Uważał, że każda kultura ma wiele do zaoferowania. Polską kulturę Jan Paweł II cenił wyjątkowo wysoko, głównie ze względu na wartości religijne, które jego zdaniem były nieodłącznie związane z polską historią i polskim dziedzictwem kulturowym – wyjaśniał w rozmowie z „Białym Orłem” ks. prałat Antoni Czarnecki, który od początku brał udział w dziele tworzenia Fundacji i do dziś jest opiekunem duchowym Fundacji Jana Pawła II w Nowej Anglii, będącej pierwszą filią rzymskiej fundacji. Jednym z głównych celów Fundacji było utworzenie podłoża do dialogu międzykulturowego, a skoro tak, to Fundacja musiała otworzyć się na świat, by stać się czymś więcej niż kolejną lokalną, rzymską instytucją. W związku z tym zaistniała potrzeba utworzenia oddziałów Fundacji poza granicami Włoch. W tej chwili istnieje ponad 20 oddziałów Fundacji w Ameryce, a na całym świecie około 40, jeden z nich mieści się też w Polsce, w Warszawie. Fundacja Jana Pawła II w Nowej Anglii skupia ponad 200 członków z sześciu stanów: Massachusetts, Rhode Island, Connecticut, Maine, Vermont i New Hampshire.


Więcej zdjęć na: www.bialyorzel24.com/fotorelacja/galeria,1115.html

wróć

Fotorelacje

Motocykliści, rowerzyści i kierowcy w Amerykańskiej Częstochowie

Motocykliści, rowerzyści i kierowcy z Nowego Jorku, New Jersey i Connecticut oraz z Chicago przybyli do Amerykańskiej Częstochowy, aby oddać hołd Maryi Jasnogórskiej oraz św. Janowi Pawłowi II. Fot. czestochowa.us

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Sierpnień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com