Massachusetts

poleć serwis drukuj
Fot. Marcin Bolec

Uroczyste otwarcie sali gimnastycznej i Centrum Parafialnego przy Bazylice św. Józefa w Webster

06-02-2019

Chcę dołożyć starań, żeby parafia św. Józefa nadal się rozwijała. Budowa sali gimnastycznej i centrum parafialnego w Webster to moje cele. Wiem, że te obiekty są tu naprawdę potrzebne – mówił trzy lata temu w rozmowie z „Białym Orłem” ks. prałat Antoni Czarnecki, rektor Bazyliki i dyrektor Szkoły św. Józefa w Webster. Dzieło zakończyło się sukcesem – w sobotę, 18 maja, w Webster odbyła się wyjątkowa i długo wyczekiwana uroczystość poświęcenia nowej sali gimnastycznej im. Richarda Nowaka i Centrum Parafialnego im. Catherine i Daniela Ivascyn.

Wyjątkowe dzieło

Wydarzenie to uświetnił swoją obecnością kardynał Stanisław Ryłko z Rzymu, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich w latach 2003–2016, który był głównym celebransem uroczystej mszy św. odprawionej w Bazylice św. Józefa o godz. 16:00. Msza św. koncelebrowana była przez kilkunastu duchownych, w tym o. Krzysztofa Wieliczko, dyrektora Fundacji Jana Pawła II w Watykanie oraz proboszczów lokalnych polskich parafii, m.in. ks. Krzysztofa Korcza z Dudley i ks. Ryszarda Polka z Worcester. Homilię wygłosił biskup diecezji Worcester Robert J. McManus.

Na początku jednak głos zabrał gospodarz ks. prałat Czarnecki, który powitał serdecznie wszystkich zgromadzonych w świątyni i podziękował im za obecność podczas tej uroczystości oraz za wsparcie i hojność. W gronie gości znaleźli się główni sponsorzy: Richard Nowak z żoną, Daniel i Catherine Ivascyn, dr John Kalinowski, John Gogolinski z żoną oraz wiele innych osób, które przez cały czas trwania prac wspierały realizację tego projektu.

Następnie głos zabrała przewodnicząca samorządu uczniowskiego Szkoły św. Józefa Remonda Mankarios, która wyraziła wdzięczność w imieniu obecnych i przyszłych uczniów placówki oraz podkreśliła, że szczególne słowa podziękowania należą się ks. prałatowi Czarneckiemu, wieloletniemu dobroczyńcy szkoły. – Bez jego pracy i wielkiego zaangażowania nie byłoby to możliwe! – powiedziała.

Wspólny sukces

Kardynał Stanisław Ryłko złożył gratulacje ks. prałatowi Czarneckiemu oraz parafianom. – Gratuluję wam, gdyż jest to wasze wspólne osiągnięcie. To dzięki waszej hojności i zdolnościom organizacyjnym ks. prałata Czarneckiego stało się to możliwe – powiedział. – To dzieło wielkie i ważne, bowiem ma służyć młodemu pokoleniu, a to właśnie dzieci i młodzież są nadzieją i przyszłością kościoła i tego kraju – dodał.

W dalszej kolejności o. Wieliczko odczytał list gratulacyjny od papieża Franciszka, adresowany do ks. prałata Czarneckiego. „Łączę się z wami w modlitwie podczas tej wyjątkowej uroczystości. (…) Dziękuję za wspaniałą pracę, jaką ks. prałat Czarnecki wykonywał przez kilkadziesiąt lat, za pełną oddania służbę ludziom i Kościołowi, na chwałę Bożą” – czytał, a zgromadzeni w świątyni ze wzruszeniem słuchali słów Ojca Świętego.

Po mszy św. odbyło się przyjęcie, podczas którego również wygłoszono kilka krótkich przemówień. Głos zabrał m.in. Richard Nowak, któremu m.in. dedykowany został obiekt. Podzielił się swoimi wspomnieniami z czasów, gdy sam uczęszczał do Szkoły św. Józefa. – Pamiętam dokładnie ten dzień, kiedy moja babcia kazała mi ubrać białą koszulę, przyprowadziła mnie do szkoły i przedstawiła mnie siostrom felicjankom – mówił. – Szkoła św. Józefa to nie jest tylko „zwykła szkoła”, to miejsce, które kształtuje charakter. Dzięki nowym obiektom będzie to możliwe w jeszcze bardziej wszechstronny sposób – dodał, wyjaśniając, dlaczego uznał projekt budowy sali gimnastycznej i centrum parafialnego za ideę wartą wsparcia, a jego przemówienie, w którym nie zabrakło też humorystycznych akcentów, nagrodzone zostało przez gości gromkimi brawami.

Razem budujemy przyszłość

Szkoła św. Józefa w Webster została założona w 1892 roku przez polskich imigrantów. Jej powstanie związane było z utworzeniem polskiej parafii w Webster. Pod koniec XIX wieku licznie przybywali tu imigranci z Polski. Początkowo uczęszczali do kościoła św. Ludwika, jednak gdy zebrało się ok. 60 osób, przystąpiono do budowy kościoła w Webster. W 1887 r. kościół – podniesiony do rangi bazyliki przez papieża Jana Pawła II – został wybudowany i tak powstała najstarsza polska parafia w Nowej Anglii. Kolejnym krokiem była budowa szkoły, w której dzieci i młodzież mogłyby liczyć na odpowiednią edukację, jak również zachowane byłoby przywiązanie do polskiego języka, polskich tradycji narodowych i wynikającej z nich silnej wiary. Udało się – w Szkole św. Józefa, która cieszy się renomą w okolicy – oprócz tego, że stosowane są najnowocześniejsze metody nauczania, uczniowie mogą korzystać również z bogatego zaplecza technologicznego, mają możliwość realizacji indywidualnych pasji poprzez zaangażowanie się w różnorakie kluby, m.in. robotykę, kameralną orkiestrę, chór, jak również zajęcia teatralne prowadzone przez profesjonalnie przygotowanych nauczycieli. W tej placówce dba się nie tylko o przekazanie wiedzy, ale również o kompleksowy rozwój osobowości. – Tworzymy szkolną rodzinę i w duchu jedności wspólnie budujemy przyszłość tego pięknego kraju – stwierdził niegdyś w rozmowie z „Białym Orłem” ks. prałat Czarnecki. Otwarcie Centrum Parafialnego i sali gimnastycznej to kolejny rozdział w prawie 130-letniej historii Szkoły św. Józefa i Bazyliki św. Józefa w Webster, bowiem nowe obiekty służyć będą również parafii i lokalnej społeczności.

Marcin Bolec


W sobotę, 22 czerwca, w nowym Centrum Parafialnym w Webster odbędzie się przyjęcie pożegnalne ks. prałata Antoniego Czarneckiego w związku z jego przejściem na emeryturę. Wstęp wolny, jednak ze względów logistycznych organizatorzy proszą o potwierdzenie przybycia: 508-943-0467lub .


Więcej zdjęć na: www.bialyorzel24.com/fotorelacja/galeria,1114.html

wróć

Fotorelacje

Setne urodziny o. Łucjana Królikowskiego

To było wyjątkowe wydarzenie nie tylko w życiu Polonii zamieszkującej stan Massachusetts, ale również innych amerykańskich stanów, a nawet Kanady. W sobotę, 7 września, swoje setne urodziny świętował ojciec Łucjan Królikowski, franciszkanin, który w 1949 roku wywiózł 150 polskich sierot z obozu w Tengeru w Tanzanii do Kanady. Tam zapewnił im opiekę aż do osiągnięcia wieku dojrzałego i do tej pory z wieloma z nich utrzymuje kontakt. Fot. Monika Satur-Szydłowski

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Wrzesień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
            01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
09-20-2019
Rekolekcje dla osób po doświadczeniach aborcji w Amerykańskiej Częstochowie
09-21-2019
Gala jubileuszowa z okazji 80-lecia Polskiego Klubu w Bostonie
09-21-2019
Zabawa powakacyjna w Klubie Polonez w Fort Lauderdale
09-21-2019
Pożegnanie lata w Haller Post
09-21-2019
Obiad i zabawa taneczna w parafii św. Józefa w New Brunswick
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com