Massachusetts

poleć serwis drukuj
Ambasador Flynn i...

Były burmistrz Bostonu i ambasador USA w Watykanie Ray Flynn na łamach Boston Herald wspomina św. Jana Pawła II

05-21-2019

18 maja 2019 r. przypadała 99. rocznica urodzin św. Jana Pawła II. W związku z tą rocznicą w Boston Herald ukazał się artykuł autorstwa Raymonda Flynna – byłego trzykrotnego burmistrza Bostonu oraz ambasadora USA w Watykanie za czasów pontyfikatu papieża – Polaka. Fakt ten warto docenić, zwłaszcza biorąc pod uwagę to, że ostatnimi czasy Polska na łamach amerykańskich mediów często prezentowana jest w negatywnym kontekście m.in. rzekomego łamania demokracji czy obozów koncentracyjnych, które wciąż bywają kłamliwie określane jako „polskie”.

Raymond Flynn przypomina, że Jan Paweł II był pierwszym od 455 lat papieżem spoza Włoch oraz nawiązuje do ciężkiej młodości, która przypadła na lata II wojny światowej. Wspomina swoje pierwsze spotkanie z przyszłym Ojcem Świętym w Bostonie w 1969 r. oraz 2 kwietnia 2005 r., czyli dzień, w którym Jan Paweł II zmarł – Ray Flynn był wtedy w Watykanie. „Miałem zaszczyt być przy nim w wielu historycznych momentach. Całym swoim życiem dawał przykład niezwykłego heroizmu i odwagi w przeciwstawianiu się nienawiści oraz terroryzmowi” – pisze ambasador Flynn. Podkreśla też, że podobne obserwacje współdzielili z nim inni wielcy światowi przywódcy, m.in. prezydent Ronald Reagan, dyrektor CIA Bill Casey, amerykański generał Vernon Walters czy były prezydent Polski i lider „Solidarności” Lech Wałęsa.

W dalszej części Raymond Flynn wspomina o obejrzanym niedawno przez siebie programie telewizyjnym, poświęconym nadużyciom seksualnym w Kościele Katolickim. Zauważa, że w programie skoncentrowano się tylko na negatywnych zjawiskach zachodzących w Kościele, natomiast nie poświęcono w ogóle uwagi zasługom Kościoła w walce z totalitaryzmami, nienawiścią i przemocą na świecie. – To skłoniło mnie do przemyśleń, dlaczego niektórzy ludzie tak bardzo nienawidzą Boga i religii? Czyż nie niesie ona ze sobą nadziei i miłości, które pozwalają ludziom przetrwać wojny, ludobójstwa, okupację, śmierć? Zauważam, że przeciwnicy religii i różnego rodzaju hejterzy są o wiele głośniejsi i bardziej aktywni w przestrzeni publicznej niż zwyczajni, żyjący w duchu zgody i miłości ludzie, jakich spotykamy przecież na co dzień – twierdzi ambasador Flynn, dodając, że właśnie na aktach wiary i dobroci należy się skupić, gdy ktoś zapyta nas o polskiego papieża.

Na koniec Ray Flynn wspomina o pytaniu, jakie zadał mu wnuczek Gavin: „Jeśli mógłbyś ustanowić jakąś jedną zasadę prawną, to co by to było?”. – To byłoby coś, co często powtarzał mój przyjaciel, Jan Paweł II. Traktuj innych tak, jak sam chciałbyś być traktowany – z grzecznością i szacunkiem – odpowiedziałem mu – relacjonuje Flynn, kończąc swoje wspomnienie przypomnieniem, że Boston był pierwszym miastem, które św. Jan Paweł II odwiedził zarówno jako kardynał, jak i jako papież.

opr. JLS


Link do artykułu Raymonda Flynna (w jęz. angielskim) opublikowanego przez Boston Herald: https://www.bostonherald.com/2019/05/18/remembering-john-paul-ii-a-man-of-faith-and-courage/

wróć

Fotorelacje

Setne urodziny o. Łucjana Królikowskiego

To było wyjątkowe wydarzenie nie tylko w życiu Polonii zamieszkującej stan Massachusetts, ale również innych amerykańskich stanów, a nawet Kanady. W sobotę, 7 września, swoje setne urodziny świętował ojciec Łucjan Królikowski, franciszkanin, który w 1949 roku wywiózł 150 polskich sierot z obozu w Tengeru w Tanzanii do Kanady. Tam zapewnił im opiekę aż do osiągnięcia wieku dojrzałego i do tej pory z wieloma z nich utrzymuje kontakt. Fot. Monika Satur-Szydłowski

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Wrzesień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
            01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
09-20-2019
Rekolekcje dla osób po doświadczeniach aborcji w Amerykańskiej Częstochowie
09-21-2019
Gala jubileuszowa z okazji 80-lecia Polskiego Klubu w Bostonie
09-21-2019
Zabawa powakacyjna w Klubie Polonez w Fort Lauderdale
09-21-2019
Pożegnanie lata w Haller Post
09-21-2019
Obiad i zabawa taneczna w parafii św. Józefa w New Brunswick
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com