Massachusetts

poleć serwis drukuj
Ambasador Flynn i...

Były burmistrz Bostonu i ambasador USA w Watykanie Ray Flynn na łamach Boston Herald wspomina św. Jana Pawła II

05-21-2019

18 maja 2019 r. przypadała 99. rocznica urodzin św. Jana Pawła II. W związku z tą rocznicą w Boston Herald ukazał się artykuł autorstwa Raymonda Flynna – byłego trzykrotnego burmistrza Bostonu oraz ambasadora USA w Watykanie za czasów pontyfikatu papieża – Polaka. Fakt ten warto docenić, zwłaszcza biorąc pod uwagę to, że ostatnimi czasy Polska na łamach amerykańskich mediów często prezentowana jest w negatywnym kontekście m.in. rzekomego łamania demokracji czy obozów koncentracyjnych, które wciąż bywają kłamliwie określane jako „polskie”.

Raymond Flynn przypomina, że Jan Paweł II był pierwszym od 455 lat papieżem spoza Włoch oraz nawiązuje do ciężkiej młodości, która przypadła na lata II wojny światowej. Wspomina swoje pierwsze spotkanie z przyszłym Ojcem Świętym w Bostonie w 1969 r. oraz 2 kwietnia 2005 r., czyli dzień, w którym Jan Paweł II zmarł – Ray Flynn był wtedy w Watykanie. „Miałem zaszczyt być przy nim w wielu historycznych momentach. Całym swoim życiem dawał przykład niezwykłego heroizmu i odwagi w przeciwstawianiu się nienawiści oraz terroryzmowi” – pisze ambasador Flynn. Podkreśla też, że podobne obserwacje współdzielili z nim inni wielcy światowi przywódcy, m.in. prezydent Ronald Reagan, dyrektor CIA Bill Casey, amerykański generał Vernon Walters czy były prezydent Polski i lider „Solidarności” Lech Wałęsa.

W dalszej części Raymond Flynn wspomina o obejrzanym niedawno przez siebie programie telewizyjnym, poświęconym nadużyciom seksualnym w Kościele Katolickim. Zauważa, że w programie skoncentrowano się tylko na negatywnych zjawiskach zachodzących w Kościele, natomiast nie poświęcono w ogóle uwagi zasługom Kościoła w walce z totalitaryzmami, nienawiścią i przemocą na świecie. – To skłoniło mnie do przemyśleń, dlaczego niektórzy ludzie tak bardzo nienawidzą Boga i religii? Czyż nie niesie ona ze sobą nadziei i miłości, które pozwalają ludziom przetrwać wojny, ludobójstwa, okupację, śmierć? Zauważam, że przeciwnicy religii i różnego rodzaju hejterzy są o wiele głośniejsi i bardziej aktywni w przestrzeni publicznej niż zwyczajni, żyjący w duchu zgody i miłości ludzie, jakich spotykamy przecież na co dzień – twierdzi ambasador Flynn, dodając, że właśnie na aktach wiary i dobroci należy się skupić, gdy ktoś zapyta nas o polskiego papieża.

Na koniec Ray Flynn wspomina o pytaniu, jakie zadał mu wnuczek Gavin: „Jeśli mógłbyś ustanowić jakąś jedną zasadę prawną, to co by to było?”. – To byłoby coś, co często powtarzał mój przyjaciel, Jan Paweł II. Traktuj innych tak, jak sam chciałbyś być traktowany – z grzecznością i szacunkiem – odpowiedziałem mu – relacjonuje Flynn, kończąc swoje wspomnienie przypomnieniem, że Boston był pierwszym miastem, które św. Jan Paweł II odwiedził zarówno jako kardynał, jak i jako papież.

opr. JLS


Link do artykułu Raymonda Flynna (w jęz. angielskim) opublikowanego przez Boston Herald: https://www.bostonherald.com/2019/05/18/remembering-john-paul-ii-a-man-of-faith-and-courage/

wróć

Fotorelacje

„Polska Noc” w restauracji Grill 37 w Pomfret, CT

11 czerwca w restauracji Grill 37 w Pomfret, CT odbyła się kolacja będąca gratką dla miłośników polskiej kuchni. W kolejnej edycji „Polskiej Nocy” wzięło udział 100 osób. Wszystkich przybyłych serdecznie witała i zapraszała do stolików Debra Chandler, menedżer restauracji. Gościom podano m.in. gołąbki, pierogi i kiełbasę. Za menu odpowiedzialna była Jessica Aldrich, pełniąca tego wieczoru obowiązki szefa kuchni. Fot. Halina Głowacka

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Czerwiec
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
06-21-2019
65. Doroczny Polski Festiwal w Syracuse
06-21-2019
Noc Świętojańska w Poconos
06-22-2019
Kolonie po polsku: „Z tańcem i różańcem na ty” w Parafii św. Teresy w Linden
06-22-2019
Kolacja pożegnalna w związku z przejściem ks. prałata Antoniego Czarneckiego na emeryturę
06-22-2019
Zabawa letnia w Haller Post #111
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com