Massachusetts

poleć serwis drukuj

Program finansowanej przez stan opieki dla osób 65+ w Dziennym Centrum Opieki dla Seniorów VATRA

05-20-2019

Dzienne Centrum...
Pobyt w Centrum to...
Ciekawe zajęcia,...
Właściciel...
Fot. VATRA
Wykwalifikowany i...

VATRA to licencjonowane Dzienne Centrum Opieki dla Seniorów, które łączy zalety klubu seniora i centrum opieki zdrowotnej, zapewniając opiekuńcze i bezpieczne środowisko, gdzie osoby starsze w razie potrzeby mogą korzystać z wysokiej jakości usług wspierających. To optymalne rozwiązanie dla chcących cieszyć się niezależnością seniorów oraz dla troszczących się o ich bezpieczeństwo bliskich. Dzięki rządowemu finansowaniu osoby spełniające określone kryteria mogą korzystać z usług Centrum bezpłatnie.

Ulga w opiece

Celem działalności Dziennego Centrum Opieki dla Seniorów VATRA jest zapobieganie wykluczeniu oraz marginalizacji osób starszych z życia społecznego poprzez zapewnienie im różnorodnych form aktywności, a jednocześnie bezpieczeństwa i niezbędnej opieki pielęgniarskiej. Dzienne Centrum Opieki dla Seniorów VATRA jest w pełni wyposażone i dostosowane do potrzeb osób starszych. Seniorzy mają zapewniony dowóz, wyżywienie, stałą opiekę oraz zajęcia rehabilitacyjne i kulturalne. Programy opieki dziennej pomagają osobom starszym jak najdłużej pozostać w swoich domach poprzez zapewnienie im bezpiecznego środowiska w ciągu dnia, wypełnionego kluczowymi zajęciami i terapią.

VATRA to dla rodziny szansa na odrobinę wytchnienia, a dla seniorów okazja do prowadzenia życia towarzyskiego i kulturalnego przy jednoczesnym zapewnieniu najwyższej jakości opieki.

Bezpiecznie i aktywnie

Placówka jest czynna od wtorku do niedzieli i oferuje darmowy transport dla mieszkańców Bostonu i okolic. Po przybyciu do ośrodka jest czas, żeby się rozgościć i przywitać ze znajomymi, następnie prowadzona jest terapia ruchowa. Z gimnastyki porannej korzystają tylko chętni, jeśli ktoś nie ma ochoty w danym dniu ćwiczyć lub czuje się gorzej niż zazwyczaj, nie musi brać udziału w zajęciach. O godzinie 10:00 podawane jest pełnowartościowe śniadanie, a po nim organizowane są różne zajęcia, dostosowane do zainteresowań podopiecznych oraz do pogody – bowiem przy sprzyjającej pogodzie seniorzy spędzają wiele czasu na świeżym powietrzu. Bliskość zielonych terenów rekreacyjnych sprzyja spacerom, ponadto często są organizowane wycieczki. Nie ma przymusu uczestniczenia w nich, jeśli ktoś chce, może zostać w ośrodku i np. poczytać książkę lub pooglądać telewizję. Program kulturalny oferowany przez ośrodek jest bardzo różnorodny – organizowane są turnieje bingo, urodziny, często rozbrzmiewa muzyka (sam właściciel Agron Gjerasi od czasu do czasu pojawia się z gitarą, a wtedy wspólnym śpiewom, a nawet i tańcom nie ma końca!). O godzinie 14:00 serwowany jest lunch, po którym seniorzy odwożeni są do swoich domów.

Przyjazny i kompetentny personel

W ośrodku seniorzy mogą korzystać z terapii zajęciowej, opieki pielęgniarskiej, doradztwa czy usprawnień ruchowych. Pracownicy socjalni służą pomocą w różnych sprawach, także formalnych. O właściwą opiekę medyczną dba wykwalifikowany personel pielęgniarski. Większość podopiecznych VATRY to osoby w dużej mierze samodzielne, dlatego rolą opiekuna jest tylko wspieranie ich aktywności i ułatwianie spędzania czasu zgodnie z ich zainteresowaniami i samopoczuciem w danym dniu. Dzienne Centrum Opieki dla Seniorów VATRA zapewnia transport, dwa posiłki dziennie oraz pomoc medyczną i socjalną, jednak przede wszystkim pomaga seniorom pokonać samotność i zachować godność.

Zapraszamy Polonię!

W Dziennym Centrum Opieki dla Seniorów VATRA szczególnie mile widziani są klienci związani kulturowo i etnicznie z Europą środkową i wschodnią. Wśród personelu są osoby mówiące po angielsku, albańsku, rosyjsku, bułgarsku, włosku i… po polsku! – Myślę, że Polacy będą się tu dobrze czuli – mówi właściciel VATRY Agron Gjerasi, z pochodzenia Albańczyk, dodając, że z myślą o polonijnych seniorach w telewizji pojawią się polskie programy, nie wyklucza również wprowadzenia do menu jakichś typowo polskich potraw. Podkreśla, że wie, jak życie seniorów – emigrantów bywa ciężkie. – Niektórym udało się spełnić „american dream”, ale wielu na stare lata znalazło się w trudnej sytuacji ekonomicznej, często są to osoby samotne, pozostające z dala od ojczyzny i krewnych, którzy mogliby zapełnić tę pustkę. VATRA to z jednej strony okazja dla seniorów do nawiązania nowych kontaktów oraz spędzenia czasu przyjemnie i aktywnie, a z drugiej pewność dla ich bliskich, że przez te 6 godzin dziennie seniorzy pozostają pod doskonałą opieką, a ich czas wolny zorganizowany jest w interesujący, ale i bezpieczny sposób – dodaje.

Wsparcie i pomoc

Proces kwalifikacji do ośrodka trwa ok. miesiąca. Pierwszym etapem jest zgłoszenie się do lekarza pierwszego kontaktu, który musi wypełnić formularz na temat stanu zdrowia danej osoby. W tym samym okresie umówiona będzie wizyta z pielęgniarką z agencji kwalifikacyjnej. Personel ośrodka służy pomocą w załatwieniu wstępnych formalności. Jeśli ktoś spełnia wszystkie kryteria Mass Health Standard, przysługiwać mu będzie opieka przez 6 dni w tygodniu. W innych przypadkach, na podstawie wywiadu środowiskowego, historii medycznej i ogólnej oceny sytuacji życiowej dana osoba może zostać zakwalifikowana na np. dwa, trzy lub cztery dni w tygodniu. Warto podkreślić, że dana kwalifikacja nie oznacza, że senior ma obowiązek pojawić się we wszystkie te dni w ośrodku. – To jest coś, co przysługuje, ale od decyzji seniora zależy, czy i w jakim zakresie będzie z tego korzystał – podkreśla Agron Gjerasi, dodając, że nie ma żadnych konsekwencji, jeśli ktoś nie pojawia się we wszystkie przysługujące mu dni. – Nasi podopieczni lubią do nas przyjeżdżać, ale są różne sytuacje – czasem ktoś się gorzej czuje, czasem uznaje, że zajęcia w danym dniu nie będą dla niego interesujące, ma zaplanowaną wizytę rodziny albo po prostu ma ochotę akurat zostać u siebie – dlatego warto podkreślić, że cały program oparty jest na zasadzie dobrowolności, zarówno jeśli chodzi o sam przyjazd w danych dniach do nas, jak i o korzystanie na miejscu z poszczególnych zajęć czy posiłków. Nie pozbawiamy nikogo niezależności ani prawa wyboru – zapewnia właściciel ośrodka VATRA.

Przyjdź i przekonaj się sam

Dzienne Centrum Opieki dla Seniorów VATRA udowadnia, że jesień życia nie musi być smutna i samotna! A jeśli ktoś ma wątpliwości, czy to rozwiązanie jest dla niego (lub dla rodzica albo innej bliskiej osoby) i czy spełnia kryteria, by kwalifikować się na w pełni bezpłatny program, powinien skontaktować się bezpośrednio z ośrodkiem. – Najlepiej przyjść, rozejrzeć się, zobaczyć na własne oczy, jak to wygląda, spędzić z nami jeden typowy dzień, przy okazji zapytać personel o wszystko, co chce się wiedzieć i zastanowić się, czy jest to coś, co odpowiada naszym potrzebom – mówi właściciel ośrodka VATRA, zapraszając do skorzystania z jednego całkowicie bezpłatnego dnia próbnego. – Zapewniam, że przywitam polonijnych seniorów z przysłowiową „staropolską gościnnością” – dodaje, zapewniając, że drzwi Dziennego Centrum Opieki dla Seniorów VATRA są dla Polonii szeroko otwarte.


Oferta Dziennego Domu Opieki dla Seniorów VATRA skierowana jest do osób w wieku 65 lat i starszych. Jeśli dana osoba spełnia określone kryteria, tzw. Mass Health Standard, koszty pobytu w całości pokrywa rząd. Seniorzy korzystający z tego programu nie tracą przez to żadnych innych przysługujących im benefitów, takich jak np. bony żywieniowe (food stamps) czy zasiłki, które nadal mogą pobierać, bez względu na posiłki czy czas spędzany w ośrodku.


Adult Day Health Care Center VATRA

50 Messina Drive, #2, Braintree, MA 02184
Tel. 617-455-7058
E-mail:
Więcej informacji znajdziesz na www.vatraadultdaycare.com

wróć

Fotorelacje

Setne urodziny o. Łucjana Królikowskiego

To było wyjątkowe wydarzenie nie tylko w życiu Polonii zamieszkującej stan Massachusetts, ale również innych amerykańskich stanów, a nawet Kanady. W sobotę, 7 września, swoje setne urodziny świętował ojciec Łucjan Królikowski, franciszkanin, który w 1949 roku wywiózł 150 polskich sierot z obozu w Tengeru w Tanzanii do Kanady. Tam zapewnił im opiekę aż do osiągnięcia wieku dojrzałego i do tej pory z wieloma z nich utrzymuje kontakt. Fot. Monika Satur-Szydłowski

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Wrzesień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
            01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
09-20-2019
Rekolekcje dla osób po doświadczeniach aborcji w Amerykańskiej Częstochowie
09-21-2019
Gala jubileuszowa z okazji 80-lecia Polskiego Klubu w Bostonie
09-21-2019
Zabawa powakacyjna w Klubie Polonez w Fort Lauderdale
09-21-2019
Pożegnanie lata w Haller Post
09-21-2019
Obiad i zabawa taneczna w parafii św. Józefa w New Brunswick
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com