Massachusetts

poleć serwis drukuj

Święto Konstytucji 3 Maja w Fall River

05-18-2019

5 maja 2019 r. na placu Kościuszki w Fall River, MA z inicjatywy Klubu Tadeusza Kościuszki odbyła się ceremonia, podczas której złożono wieniec przed pomnikiem słynnego generała.  

Skwer, na którym znajduje się pomnik, przeszedł niedawno gruntowną renowację. Obecnie wokół pomnika znajduje się kostka brukowa, posadzono także białe i czerwone kwiatki nawiązujące barwami do polskiej flagi. Wieczorami pomnik jest podświetlany. Jedyne, co się nie zmieniło, to położenie samego pomnika, ponieważ trochę ziemi pod tym pomnikiem pochodzi z Polski (ziemia została przywieziona znad Wisły do Fall River ok. 70 lat temu), w związku z czym postanowiono nie zmieniać lokalizacji monumentu.

Uroczystość rozpoczęła się od przemowy powitalnej prezesa Klubu Kościuszki Briana Curta. Następnie Wojciech Wróblewski (członek Klubu Pułaskiego w Central Falls, RI), Joseph Bucko (99-letni weteran Marynarki Wojennej z czasów II wojny światowej) oraz Cathy Ann Viveiros (administrator o polskich korzeniach, która zastępowała burmistrza miasta Fall River) we trójkę złożyli wieniec przed pomnikiem generała. Po tym odsłonięto nowy znak Skweru Kościuszki, z wizerunkiem orła. Podczas uroczystości odegrano też dwa hymny – polski i amerykański. Ze względu na deszcz dalsza część ceremonii została przeniesiona do centrum parafialnego św. Stanisława w Fall River, gdzie o posiłek zadbała restauracja „Patti’s Pierogis”.

Oprócz Briana Curta, sprawującego funkcję mistrza ceremonii, głos zabrali: członek komitetu szkolnego z Fall River Tom Khoury, dyrektor wykonawcza Stowarzyszenia Weteranów w hrabstwie Bristol i wnuczka 99-letniego weterana Delight Bucko, radny miejski Steven Camara i administrator Cathy Ann Viveiros. Wśród gości obecnych na uroczystości byli: agent Parku Weteranów, dawny dowódca Rady Weteranów, prezydent asocjacji lokalnego sąsiedztwa, dwóch radnych miejskich, trzech administratorów szkół publicznych, dyrektor weteranów i członkowie Towarzystwa im. Kazimierza Pułaskiego z Central Falls, RI. Obecni byli również inni Amerykanie polskiego pochodzenia z okolic północno-wschodniej części stanu Massachusetts i północnej części Rhode Island. Warto zaznaczyć, że sponsorem były m.in. sklep Polonia Market z Pawtucket, RI, który zapewnił zgromadzonym na ceremonii przekąski i wspomniana wcześniej restauracja Patti’s Pierogis.

Co ciekawe, tegoroczna ceremonia przypominała tę pierwszą – z 1950 roku. Wtedy również pogoda nie dopisała i ceremonię przeniesiono do budynku. Ponadto skwer po raz pierwszy od tamtego czasu został tak kompleksowo przebudowany i powiększony, w związku z czym pomnik ponownie zadedykowano. Ciekawostką jest również to, że wszystkie osoby, które przyczyniły się w jakimś stopniu do przygotowań ceremonii, mają polskie korzenie – nawet producent znaku przy skwerze, noszący nazwisko Biszko. Warto też docenić udział Josepha Bucko, który mimo swego wieku przybył na ceremonię. Patriotyzm w jego rodzinie przekazywany jest z pokolenia na pokolenie, bowiem do Klubu Kościuszki należą trzy pokolenia jego rodziny, włącznie z córką, która jest pierwszą od prawie 100 lat kobietą należącą do Klubu.

Prezes Curt stwierdził, że był mile zaskoczony frekwencją (ponad 60 osób!), zwłaszcza biorąc pod uwagę deszczową pogodę. – To wszystko było możliwe dlatego, że osoby polskiego pochodzenia zjednoczyły się i współpracowały ze sobą. Dzięki współpracy lokalnej Polonii pomimo deszczu ceremonia wypadała wspaniale – podsumowuje.

Jacek Dorota, opr. JS

wróć

Fotorelacje

Setne urodziny o. Łucjana Królikowskiego

To było wyjątkowe wydarzenie nie tylko w życiu Polonii zamieszkującej stan Massachusetts, ale również innych amerykańskich stanów, a nawet Kanady. W sobotę, 7 września, swoje setne urodziny świętował ojciec Łucjan Królikowski, franciszkanin, który w 1949 roku wywiózł 150 polskich sierot z obozu w Tengeru w Tanzanii do Kanady. Tam zapewnił im opiekę aż do osiągnięcia wieku dojrzałego i do tej pory z wieloma z nich utrzymuje kontakt. Fot. Monika Satur-Szydłowski

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Wrzesień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
            01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
09-20-2019
Rekolekcje dla osób po doświadczeniach aborcji w Amerykańskiej Częstochowie
09-21-2019
Gala jubileuszowa z okazji 80-lecia Polskiego Klubu w Bostonie
09-21-2019
Zabawa powakacyjna w Klubie Polonez w Fort Lauderdale
09-21-2019
Pożegnanie lata w Haller Post
09-21-2019
Obiad i zabawa taneczna w parafii św. Józefa w New Brunswick
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com