Massachusetts

poleć serwis drukuj
Uczestnicy...

Radosna celebracja wspólnego, polonijnego dziedzictwa podczas Polskiego Festiwalu w Bostonie

05-07-2019

W niedzielę, 5 maja, odbyła się kolejna edycja Polskiego Festiwalu w Bostonie. Mimo niesprzyjającej pogody frekwencja dopisała, a impreza jak co roku była okazją do radosnego świętowania wspólnego dziedzictwa w polonijnym gronie.

Organizatorem festiwalu jest Polski Klub w Bostonie i to właśnie w jego siedzibie oraz na ulicy przed budynkiem (której fragment na czas festiwalu był wyłączony z ruchu) odbywała się impreza. O godzinie 12:30 od dźwięków hymnów Polski i USA rozpoczęła się część oficjalna, podczas której obecni na wydarzeniu przedstawiciele lokalnych władz oraz reprezentanci Polskiego Klubu wygłosili krótkie przemówienia. Głos zabrali kolejno: członkini Rady Miasta Bostonu Annissa Essaibi George, senator stanowy Nick Collins i reprezentant stanowy David Biele. Wszyscy troje nawiązali do niedawnej ceremonii odsłonięcia pomnika Partyzanci w nowym miejscu (na skrzyżowaniu D Street i Congres Street), wyrażając radość, że pomnik ten ponownie znalazł swoje miejsce w przestrzeni miasta – oby tym razem już na stałe. Na podkreślenie zasługuje fakt, iż zarówno władze miasta, jak i legislatura stanowa były reprezentowane na polonijnym wydarzeniu, co świadczy o tym, że jako grupa etniczna jesteśmy zauważani przez politycznych decydentów.

W dalszej kolejności krótkie przemówienie wygłosił konsul honorowy RP w Bostonie Marek Leśniewski-Laas. Przypomniał rys historyczny wydarzeń, które doprowadziły do uchwalenia Konstytucji 3 Maja w 1791 r. oraz zauważył, że wszystkie trzy mocarstwa, które brały udział w rozbiorach Rzeczypospolitej, już nie istnieją, a Polska – istnieje i ma się dobrze.

W imieniu organizatora uczestników festiwalu powitała Stasia Kacprzak, prezes Polskiego Klubu w Bostonie, która podziękowała wszystkim za obecność oraz zaprosiła do wspólnej zabawy. Głos zabrała też Erica Manczuk Stocks, która pokrótce opowiedziała zebranym o założonej w 2018 r. Polish American Heritage and Community Foundation, która za cel stawia sobie większe angażowanie w polonijne życie społeczności polskiej i polsko-amerykańskiej w Bostonie poprzez fundowanie stypendiów dla młodzieży, działalność kulturalną i projekty służące lokalnej społeczności. Dochód z tegorocznego festiwalu zasili konto tej właśnie fundacji.

Po części oficjalnej uczestnicy ochoczo oddali się degustacjom polskich potraw – o smaczne jedzenie zadbał m.in. DJ’s Market z Bostonu, popularnością cieszyły się też pierogi serwowane przez JAJU Pierogi. Nie zabrakło też muzyki – skoczne rytmy grane przez Daigle’s Beer Hall Boys z Chicopee rozgrzewały w ten dość chłodny dzień festiwalowych gości, a w godzinach popołudniowych wystąpił zespół Vademecum z Connecticut. W programie nie mogło zabraknąć występu zespołu Krakowiak, którego członkowie poprowadzili też warsztaty taneczne dla chętnych. Serca publiczności podbili w tym roku najmłodsi tancerze – dziecięca grupa taneczna w barwnych, ludowych strojach brawurowo zatańczyła krakowiaka, za co nagrodzono ich burzą oklasków. Mali tancerze w pełni zasłużyli na te owacje, bowiem mimo że był to ich debiut, prezentując dość skomplikowany układ nie pomylili się ani razu!

Doroczny Polski Festiwal w Bostonie to prawdziwe święto polskiej kultury i wspaniała zabawa dla całej rodziny. Podczas takich imprez lokalna Polonia może zaprezentować to, z czego jest dumna i dać wyraz swojemu przywiązaniu do polskich korzeni, a jednocześnie miło spędzić czas we wspólnym gronie. Zatem – do zobaczenia za rok!


Udany debiut

Dziecięca grupa taneczna, która podbiła serca festiwalowej publiczności, powstała z inicjatywy Sylwii Wadach Kloczkowskiej i Barbary Bilińskiej Bolec. Stroje dla dzieci zostały wypożyczone od zespołu Krakowiak, którego członkowie – w ramach wolontariatu – prowadzą zajęcia taneczne w każdą sobotę przed lekcjami w polskiej szkole. Szkoła Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II w Bostonie udostępnia małym tancerzom salę do ćwiczeń. Obecnie zespół składa się z 15 dzieci, ale zapisy cały czas są przyjmowane. Próby odbywają się w każdą sobotę w godzinach 8:30-9:30 – można przyjść, zobaczyć i oczywiście zapisać dziecko do zespołu. Występ podczas Polskiego Festiwalu w Bostonie był ich debiutem po trwających zaledwie dwa miesiące treningach. Dzieci spisały się na medal i dostarczyły swoim rodzicom oraz reszcie widowni wiele radości i wzruszeń!


Więcej zdjęć na: www.bialyorzel24.com/fotorelacja/galeria,1106.html

wróć

Fotorelacje

Recital w Polskim Centrum w Clearwater

29 kwietnia 2019 r. w Polskim Centrum im. Jana Pawła II w Clearwater odbył się recital uczniów polskiego nauczyciela Fryderyka Koziaka. Swoje muzyczne talenty zaprezentował muzyk grający na gitarze elektrycznej i piętnastu pianistów. Fot. Archiwum PC

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com