Massachusetts

poleć serwis drukuj
Uczestnicy...

Radosna celebracja wspólnego, polonijnego dziedzictwa podczas Polskiego Festiwalu w Bostonie

05-07-2019

W niedzielę, 5 maja, odbyła się kolejna edycja Polskiego Festiwalu w Bostonie. Mimo niesprzyjającej pogody frekwencja dopisała, a impreza jak co roku była okazją do radosnego świętowania wspólnego dziedzictwa w polonijnym gronie.

Organizatorem festiwalu jest Polski Klub w Bostonie i to właśnie w jego siedzibie oraz na ulicy przed budynkiem (której fragment na czas festiwalu był wyłączony z ruchu) odbywała się impreza. O godzinie 12:30 od dźwięków hymnów Polski i USA rozpoczęła się część oficjalna, podczas której obecni na wydarzeniu przedstawiciele lokalnych władz oraz reprezentanci Polskiego Klubu wygłosili krótkie przemówienia. Głos zabrali kolejno: członkini Rady Miasta Bostonu Annissa Essaibi George, senator stanowy Nick Collins i reprezentant stanowy David Biele. Wszyscy troje nawiązali do niedawnej ceremonii odsłonięcia pomnika Partyzanci w nowym miejscu (na skrzyżowaniu D Street i Congres Street), wyrażając radość, że pomnik ten ponownie znalazł swoje miejsce w przestrzeni miasta – oby tym razem już na stałe. Na podkreślenie zasługuje fakt, iż zarówno władze miasta, jak i legislatura stanowa były reprezentowane na polonijnym wydarzeniu, co świadczy o tym, że jako grupa etniczna jesteśmy zauważani przez politycznych decydentów.

W dalszej kolejności krótkie przemówienie wygłosił konsul honorowy RP w Bostonie Marek Leśniewski-Laas. Przypomniał rys historyczny wydarzeń, które doprowadziły do uchwalenia Konstytucji 3 Maja w 1791 r. oraz zauważył, że wszystkie trzy mocarstwa, które brały udział w rozbiorach Rzeczypospolitej, już nie istnieją, a Polska – istnieje i ma się dobrze.

W imieniu organizatora uczestników festiwalu powitała Stasia Kacprzak, prezes Polskiego Klubu w Bostonie, która podziękowała wszystkim za obecność oraz zaprosiła do wspólnej zabawy. Głos zabrała też Erica Manczuk Stocks, która pokrótce opowiedziała zebranym o założonej w 2018 r. Polish American Heritage and Community Foundation, która za cel stawia sobie większe angażowanie w polonijne życie społeczności polskiej i polsko-amerykańskiej w Bostonie poprzez fundowanie stypendiów dla młodzieży, działalność kulturalną i projekty służące lokalnej społeczności. Dochód z tegorocznego festiwalu zasili konto tej właśnie fundacji.

Po części oficjalnej uczestnicy ochoczo oddali się degustacjom polskich potraw – o smaczne jedzenie zadbał m.in. DJ’s Market z Bostonu, popularnością cieszyły się też pierogi serwowane przez JAJU Pierogi. Nie zabrakło też muzyki – skoczne rytmy grane przez Daigle’s Beer Hall Boys z Chicopee rozgrzewały w ten dość chłodny dzień festiwalowych gości, a w godzinach popołudniowych wystąpił zespół Vademecum z Connecticut. W programie nie mogło zabraknąć występu zespołu Krakowiak, którego członkowie poprowadzili też warsztaty taneczne dla chętnych. Serca publiczności podbili w tym roku najmłodsi tancerze – dziecięca grupa taneczna w barwnych, ludowych strojach brawurowo zatańczyła krakowiaka, za co nagrodzono ich burzą oklasków. Mali tancerze w pełni zasłużyli na te owacje, bowiem mimo że był to ich debiut, prezentując dość skomplikowany układ nie pomylili się ani razu!

Doroczny Polski Festiwal w Bostonie to prawdziwe święto polskiej kultury i wspaniała zabawa dla całej rodziny. Podczas takich imprez lokalna Polonia może zaprezentować to, z czego jest dumna i dać wyraz swojemu przywiązaniu do polskich korzeni, a jednocześnie miło spędzić czas we wspólnym gronie. Zatem – do zobaczenia za rok!


Udany debiut

Dziecięca grupa taneczna, która podbiła serca festiwalowej publiczności, powstała z inicjatywy Sylwii Wadach Kloczkowskiej i Barbary Bilińskiej Bolec. Stroje dla dzieci zostały wypożyczone od zespołu Krakowiak, którego członkowie – w ramach wolontariatu – prowadzą zajęcia taneczne w każdą sobotę przed lekcjami w polskiej szkole. Szkoła Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II w Bostonie udostępnia małym tancerzom salę do ćwiczeń. Obecnie zespół składa się z 15 dzieci, ale zapisy cały czas są przyjmowane. Próby odbywają się w każdą sobotę w godzinach 8:30-9:30 – można przyjść, zobaczyć i oczywiście zapisać dziecko do zespołu. Występ podczas Polskiego Festiwalu w Bostonie był ich debiutem po trwających zaledwie dwa miesiące treningach. Dzieci spisały się na medal i dostarczyły swoim rodzicom oraz reszcie widowni wiele radości i wzruszeń!


Więcej zdjęć na: www.bialyorzel24.com/fotorelacja/galeria,1106.html

wróć

Fotorelacje

Fala protestów i zamieszek po śmierci George’a Floyda w Bostonie

W całych Stanach Zjednoczonych trwają protesty, których zarzewiem stała się śmierć podczas aresztowania 46-letniego czarnoskórego George'a Floyda w Minneapolis. Demonstracje odbywają się również w Bostonie, niestety w wielu przypadkach przeradzając się w zamieszki, którym towarzyszą akty wandalizmu i kradzieże. Miejsce mają też starcia z policją, funkcjonariusze zostali obrzuceni m.in. zamrożonymi butelkami z wodą, cegłami i kamieniami. Fot. Facebook.com, screenshots

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Czerwiec
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com